Stát se živnostníkem už nebude tak nednoduché

Stát se živnostníkem už nebude tak nednoduché
ilustrační foto

Živnostníkům se zřejmě zpřísní start podnikání. Řemeslníci by podle informací České televize měli nově prokazovat jednoroční praxi v oboru a někteří budou muset získat koncesi od ministerstva vnitra. Změny navrhují samy cechy - podle nich jsou současná pravidla příliš benevolentní. Spotřebitelé to pak odnášejí nejen na kvalitě, ale často i na bezpečnosti.

Dnes může být živnostníkem téměř každý, protože založit takzvanou živnost volnou jde velmi snadno. Stačí zajít na úřad a založení živnosti jen nahlásit. Výsledná práce těchto řemeslníků pak může být nekvalitní, což mnohdy pozná i zákazník. Přitom, aby se člověk stal například čalouníkem, musí tradičně studovat tři roky.

Sami živnostníci tak připravují změnu zákona. Podmínky se zpřísní zvlášť u živností jako jsou zmínění čalouníci, tapetáři, kominíci či kamnáři. U všech začínajících řemeslníků pak bude nutná jednoroční praxe. "Jednání se nebráníme," reagoval Vladimír Bártl z ministerstva průmyslu a obchodu.

Živnostenské svazy nechtějí bránit vstupu nových podnikatelů na trh, požadují ale kvalitu jejich služeb. Na tu se nyní Asociace malých a středních podniků a živnostníků hodlá zaměřit. Plánuje vytvořit kontrolní organizaci, která by měla standardy práce hlídat. "Klempíře nebo pokrývače těžko nahradíme čínským importem. Řemesla jsou základem infrastruktury a naší povinností je nejen zachovat elementární nabídku služeb v regionech, ale snažit se o to, aby byla kvalitní," konstatoval předseda asociace Karel Havlíček.

"Myslím, že je potřeba, aby někdo na kvalitu služeb dohlížel. Párkrát se mi stalo, že jsen padl na řemeslníka - lempla, teď kldykoli něco potřebuji, pořádně si firmu nebo řemeslníka prověřím. Jsem ochoten raději připlatit, ale mít odvedenou kvalitní práci," řekl k tomu pan Karel K. (red)

Poslat nový komentář