Robotické centrum slaví jubileum - tisíc operací

Robotické centrum slaví jubileum - tisíc operací
ilustrační foto
Další fotky: 
Robotické centrum slaví jubileum - tisíc operací

Jediné univerzitní robotické centrum v České republice, které vzniklo před pěti lety v Olomouci jako součást fakultní nemocnice, dosáhlo dalšího milníku. Lékaři ve středu provedli už tisící roboticky asistovanou operaci. Šestačtyřicetiletému muži při ní odstranili z těla prostatu napadenou zhoubným nádorem. Robotické operace jsou podle zkušeností odborníků výrazně šetrnější vůči pacientovi a jeho rekonvalescence se zkracuje téměř na polovinu oproti klasickým otevřeným operacím.

V olomouckém robotickém centru využívají operačního robota z největší části urologové, kteří s pomocí tohoto systému provádějí nejčastěji radikální odstranění prostaty pro nádor a také odstranění zhoubného nádoru ledviny. Z tisícovky robotických operací provedených v Olomouci bylo právě těch urologických více než osm set. Díky robotickému sytému navíc gynekologové operovali téměř sto padesát pacientek s nádorem dělohy. Přibližně čtyři desítky operací v robotickém centru provedli také chirurgové v oblasti nádorů tlustého střeva a konečníku.

"Během operačního výkonu dochází oproti klasickým otevřeným operacím k výrazně menším krevním ztrátám. Okolní tkáň je méně traumatizována, což má za výsledek snadnější hojení, méně komplikací a rychlejší návrat nemocného do běžného života,“ vypočítává výhody přednosta Urologické kliniky FN Olomouc Vladimír Študent. S tím souhlasí také pacienti, kteří roboticky asistovanou operaci prodělali. "Druhý den po operaci už jsem byl schopný vstát z postele a za šest dní jsem mohl jít domů. Očekával jsem, že budu mít problémy s uvolňováním moči nebo že mě pohyb bude bolet, ale nic se nedělo. Tři týdny po operaci už jsem běhal se sekačkou a lezl po stromech,“ popsal Jaroslav, který operaci prodělal před měsícem. Rychlá regenerace je tak nespornou výhodou především pro lidi, kteří si nemohou dovolit chybět příliš dlouho v práci. "Někteří jsou schopni pracovat už za tři týdny, pokud se samozřejmě bavíme o kancelářských a fyzicky nenáročných profesích. Kdyby podstoupili běžnou otevřenou operaci, je doba léčby mnohem delší – třeba až dva měsíce," konstatoval Študent, podle kterého robotické operování přináší další výhody. Hlavní je menší operační zátěž. „Pacienty není nutné překládat na centrální chirurgickou jednotku intenzivní péče, zůstávají sledováni několik hodin na dospávacím pokoji a potom jsou převezeni na standardní oddělení. Rekonvalescence je výrazně rychlejší. Zatímco po klasické otevřené operaci by šli domů desátý den, po robotické odcházejí už šestý den," popsal s tím, že úkon trvá asi jednu a půl hodiny.

Operační robot da Vinci byl do Fakultní nemocnice Olomouc instalován v polovině srpna roku 2009. Je složený ze tří hlavních částí. Operační konzola má čtyři ramena, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje. Druhou částí je přístrojová věž a třetí takzvaná ovládací konzola, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti. Jeho spolupracovníci mohou výkon sledovat na dvou obrazovkách přímo na sále. Pacient je během operace na operačním stole ve speciální poloze šikmo hlavou dolů. Robot je umístěn u operačního stolu, nástroje jsou do pacientova těla zavedeny pomocí několika miniaturních vpichů. U operačního stolu stojí rovněž lékař-asistent a instrumentářka. Na sále je přítomen také technik. Operatér řídí robotova ramena s nástroji z řídící jednotky- konzoly ze vzdálenosti několika metrů, v podstatě by bylo možné je ovládat i z jiné místnosti. Všechny pohyby robota jsou zpracovávány počítačem, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle. (red)

Foto FN Olomouc

 

Poslat nový komentář