Pozor na záruční lhůtu vašich autolékárniček!

Pozor na záruční lhůtu vašich autolékárniček!
ilustrační foto

Pokud jste si novou autolékárničku kupovali v roce 2010, kdy vyšla nová ministerská vyhláška, pak se přesvědčte, zda jí zrovna neprošla záruční lhůta. Běžná expirační doba autolékáren je totiž právě čtyři roky. A za prošlou autolékárnu hrozí v blokovém řízení sankce do dvou tisíc korun, ve správním řízení pak od 1 500 do 2 500 Kč.

Exspirační doba je vyznačena na obalu každé autolékárny. Pokud si motorista nakupuje jednotlivé části vybavení zvlášť, musí dávat pozor na datum trvanlivosti u každého obvazu či náplasti. I když prý policisté nechystají v průběhu léta žádnou speciální kontrolní akci zaměřenou na autolékárny, může se o ně zajímat každý policista v rámci kterékoli namátkové kontroly.

Když se v roce 2010 plošně měnily autolékárničky, zákonitě stoupla jejich cena, prodávaly se zhruba za 250 Kč a motoristé za ně utratili zhruba miliardu korun. Dnes malou autolékárnu pořídíte i za stovku.

"Už tenkrát mi to strašně vadilo, protože jsem vyhodil peníze a předešlou lékárničku jsem měl v originál balení, nepoužitou. Z této jsem taky obal ještě nestrhnul. Někdo má prostě zájem tahat z lidí peníze. V životě jsem se naštěstí nesetkal s dopravní nehodou a uměl bych tak akorát něco obvázat a uložit zraněného do stabilizované polohy. Podle mého názoru je výměna lékárniček pitomost," prohlásil pro Pvnovinky kategoricky pan Petr.

"Lékárničku mám a doufám, že poskytnout první pomoc bych zvládla, kdysi jsem absolvovala základní zdravotnickou průpravu první pomoci," řekla nám paní Vlasta. "Právě proto vím, že je úplně jedno, jestli budu zastavovat krvácení obvazem, špinavým hadrem nebo kusem košile. Důležité je, abych to krvácení zastavila a na nějaké expirační době obvazu v tomto případě nezáleží," dodala s tím, že výměnu autolékárniček v případě, že jsou originál zabalené a tudíž nemohly být kontaminovány, pokládá za zbytečnost.

Je ale fakt, že i část odborníků pokládala důraz na dodržování expirační doby výbavy autolékáren za zbytečnou přísnost už před poslední výměnou. Jenže vyhláška je vyhláška, a ta z roku 2009 zavedla s platností od 1. ledna 2011 přesnější specifikaci zdravotnických prostředků. Takže nás čeká další výměna lékárniček. (ok)

Poslat nový komentář