Autolékárničková lobby aneb bezva kšeft

Autolékárničková lobby aneb bezva kšeft
ilustrační foto

Před asi čtyřmi roky jsem si, v souladu s tehdy novou vyhláškou, vyměnila autolékárničku, v ceně cca 250 korun. Před časem proběhla médii zpráva, že se chystá zákon, který nařídí opět jejich výměnu, údajně kvůli prošlé čtyřleté expirační době. Takže budu jako drtivá většina řidičů a majitelů aut platit znovu. Mám k tomu ale pár připomínek.

Může mi někdo z připravovatelů zákona vysvětlit, jak se po čtyřech letech změní vlastnosti termoizolační fólie, nebo nůžek? Měla jsem za to, že termoizolační fólie má zabránit unikání tělesného tepla a nůžky jsou v lékárničce pro stříhání a nikoli kvůli sterilnosti. Mimochodem, nevím jak vy, ale mě se s nimi nepovedlo ustřihnout vůbec nic.

Mám připomínku i k oné sterilnosti obvazů, náplastí, škrtidla a resuscitačních roušek. Pokud někomu krvácí tepna, klidně ji ucpu posmrkaným kapesníkem. S případnou infekcí si doktoři poradí, takoví borci, aby do chladnoucí mrtvoly napumpovali pět litrů krve, ale nejsou.

A ještě perlička.  Naše zákony ukládají každému občanovi poskytnutí první pomoci v případě, že se vyskytne u nějaké nehody. Nestanoví ale (zatím), že to mohou udělat  jen sterilními prostředky. To by totiž znamenalo, že bychom sebou museli tahat zruční lékárničku i na nákupy. Co kdyby. Navíc tedy lékárničku s neprošlou expirační dobou.

To by srdce výrobců autolékárniček zaplesala. K nynějším 3 milionům aut, registrovaných v ČR, by přibyla další nálož potřebných občanů. Už dnes je to solidní byznys, vynásobíte-li si ona auta třeba pouhými dvěma stovkami, je to každé čtyři roky nějakých 600 milionů. Za to už se hodí lobovat, protože v případě odsouhlasení onoho zákona by to byl zajištěný odbyt. A bez výběrového řízení.

Tak doufám, že konečně naši zákonodárci dostanou rozum. Nebo ho dostanu já a vrhnu se na podnikání. Prodej autolékárniček bude bezva džob. (ber) 

Poslat nový komentář