Na výkonné vysavače zapomeňte. EU je zakázala

Na výkonné vysavače zapomeňte. EU je zakázala
ilustrační foto

Po té, co EU přikázala vyměnit normální žárovky za tzv. úsporné, přichází do českých domácností další změna. Od 1. září zmizí z obchodů vysavače s příkonem vyšším než 1 600 watů. Každý vysavač pak ponese energetický štítek. Zákazník se díky štítku dozví, jaká je účinnost vysávání.

 

Rozhodnutí o povinném snížení příkonu vysavačů pod 1 600 wattů není konečné, protože od 1. září 2017 se budou moci prodávat pouze přístroje s příkonem nižším než 900 wattů. Evropská unie si od tohoto rozhodnutí slibuje úsporu elektřiny. Z trhu by měly zmizet nekvalitní výrobky, protože se testuje hned šest parametrů: energetická třída, hladina hluku, třída emisí prachu, průměrná roční spotřeba a třída účinnosti čištění koberců a totéž u pevných podlah.

„Všude máme koberce a protože máme dva psy, vysávám obden. Spotřeba je mi upřímně řečeno naprosto jedno, potřebuji ale, aby měl vysavač výkon. Mám stroj rok starý, tak doufám, že ještě dlouho vydrží,“ sdělila PvNovinkám paní Dora. Podle jejího manžela je vše zase jen a jen o penězích. „Pokud výrobce vysavač přizpůsobí parametrům EU a požadavkům zákazníků, zcela jistě se zvedne cena,“ dodal.

Obchodníci se již vysavačů s příkonem nad 1 600W začínají zbavovat ve výprodejích. (ber)

 

Poslat nový komentář