V Česku rekordně roste počet HIV nakažených

V Česku rekordně roste počet HIV nakažených
ilustrační foto

V prvním půlroce letošního roku lékaři v Česku zaznamenali rekordní počet nově nakažených lidí virem HIV. Přibylo jich 129, což je nejvíce za pololetí od roku 1985. AIDS propuklo u deseti pacientů a sedm lidí zemřelo.

V prvním pololetí bylo také vyšetřeno 3 516 cizinců, z nichž šesti byla zjištěna nákaza viru HIV. Každý měsíc laboratoř zaznamenala přes sto tisíc vyšetření. HIV pozitivním matkám se narodily čtyři děti. Informace zveřejnila národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

Celkem laboratoř od počátku sledování zaznamenala 2 251 nakažených. Téměř polovina lidí v době zjištění nakažení virem žila v Praze. U 410 lidí choroba AIDS už propukla. Zemřelo 209 lidí.

Vir HIV lékaři od roku 1985 potvrdili u 1 880 mužů a 370 žen. Dosud se v Česku provedlo téměř 22,9 milionu testů. Celkem 15,7 milionu vyšetření zdravotníci dělali dárcům krve a orgánů.

Na vlastní žádost se nechalo vyšetřit zhruba 335 400 lidí. Jednou z nich je i paní Andrea. „Na HIV jsem nechala vyšetřit v době, kdy se o nemoci začalo hovořit. Ta kampaň se tehdy myslím jmenovala Víš, s kým spíš. Vyšlo to negativně a od té doby jsem už provozovala pouze bezpečný pohlavní styk. Můj partner byl na vyšetření také,“ sdělila PvNovinkám dnes 38letá žena. (ber, ČTK)

 

Poslat nový komentář