Od nehod ujelo skoro sedm tisíc řidičů

Od nehod ujelo skoro sedm tisíc řidičů
ilustrační foto

Necelých 20 % viníků dopravních nehod, přesně 6 725, od nich v prvním pololetí tohoto roku ujelo. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to nárůst o 3,5 %. Šest osob přišlo vlivem takovýchto dopravních nehod o život.

„V naprosté většině případů se jedná o dopravní nehody pouze s hmotnou škodou. Nejčastější situací je nabourané vozidlo na parkovišti, u obchodního centra a podobně. U těchto nehod bývá zpravidla příčinou ujetí neochota nahradit škodu majiteli nabouraného automobilu,“ popsal Josef Bocán, tiskový mluvčí policejního prezidia. Podobnou zkušenost má i paní Alena. Její auto naboural u hlavního nádraží v Prostějově pravděpodobně náklaďák. „Když jsem po směně přišla k autu, byla jsem na mrtvici. Vůz byl doslova odhozen asi o metr stranou, pravý zadní blatník, nárazník, světlo, všechno na maděru. Podle toho, v jaké to bylo výšce, bylo jasné, že takhle to mohl nabourat jedině nákladní vůz. Bohužel, viníka se zjistit nepovedlo,“ popsala celou událost s tím, že oprava ji přišla na skoro 40 tisíc korun.

K dopravním nehodám, při kterých dojde k újmě na zdraví či životě a viník z místa ujede, dochází spíše výjimečně, avšak následky jsou o to tragičtější. Důvodem, proč řidiči od takovýchto závažných dopravních nehod prchají, bývá zpravidla další protiprávní jednání a strach z postihu. Může to být jízda pod vlivem alkoholu, návykových látek, s platným zákazem řízení motorových vozidel či bez příslušného řidičského oprávnění.„Zákon číslo 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích stanovuje přitom povinnosti řidiče i účastníka dopravní nehody v § 47 jasně. Řidič, který měl účast na dopravní nehodě, je povinen neprodleně zastavit vozidlo, zdržet se následného požití alkoholických nápojů a návykových látek, učinit vhodná opatření k zabránění vzniku škody, a spolupracovat při objasňování nehody,“ dodal Bocán.

V případech, kdy je dopravní nehodu nutné ohlásit Policii České republiky (usmrcení, zranění, škoda na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí vyšší než 100 000 Kč) se výčet povinností každého účastníka dopravní nehody ještě zvyšuje. Mimo jiné i o povinnost setrvat na místě dopravní nehody až do příchodu policisty. Ve správním řízení lze za porušení i těchto základních povinností vyplývajících ze zákona o silničním provozu uložit pokutu 2 500 – 5 000 Kč.

Dopravní policisté za první pololetí tohoto roku šetřili celkem 40 098 dopravních nehod na pozemních komunikacích, při kterých 266 osob zemřelo, 1 269 osob bylo zraněno těžce a 10 983 lehce. (ber)

Ilustrační foto: PČR

 

Poslat nový komentář