Připravte se na topnou sezonu, žádají hasiči

Připravte se na topnou sezonu, žádají hasiči
ilustrační foto

I když je zima ještě daleko, mnozí z nás si možná rádi přitopí již tento týden, kdy by podle meteorologů mohly ve středu 24. září přijít na některá místa České republiky ranní přízemní mrazíky.

„Za poslední týden již hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u dvou požárů, které měly souvislost s topnou sezonou. Ve čtvrtek 18. září vyjížděli hasiči do Huzové na Olomoucku, kdy v komíně vzplály saze. Při požáru nebyl nikdo zraněn a nevznikla žádná škoda. O něco hůře dopadl majitel rodinného domu ve Stříteži nad Ludinou. Tomu se díky špatnému stavu komínového tělesa přenesly plameny na uskladněný materiál a dřevo v těsné blízkosti komína. Dým silně zakouřil celý rodinný dům, ale plameny se podařilo zlikvidovat velmi rychle. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda v tomto případě byla vyčíslena na 10 tisíc korun,“ informovala mluvčí hasičů Vladimíra Hasciková.

Nepodceňte proto přípravu a zkontrolujte si, nebo si nechte zkontrolovat, bezpečný stav vašeho topidla a komína. Jednou z nejčastějších příčin vzniku požárů, při kterých dojde k úmrtí člověka, je právě špatný technický stav topidla nebo komínu. Při jejich provozu je důležité dodržovat bezpečnostní zásady a také lhůty pro čištění a kontrolu topidel a komínů.

Dnem 1. ledna 2011 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Proto, aby nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku:

- počínejte si tak, aby při provozu topidla a komína nedocházelo ke vzniku požáru,

- dodržujte lhůty kontrol a čištění komínů podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb.,

- dodržujte bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od topidla a komína,

- při instalaci a údržbě topidla dodržujte návod výrobce,

- i plynová topidla a jejich komíny se musí minimálně 1x ročně nechat zkontrolovat odborně způsobilou osobou (kominík),

- v topidlech používejte k topení pouze palivo k tomuto topidlu určené, pálit například odpad, výrazně snižuje životnost topidla i komínu,

- při topení vlhkým (čerstvým) dřevem dochází k rychlému zarůstání komínů,

- pozor na popel, i zdánlivě vychladlý popel může způsobit požár, popel vždy skladujte v nehořlavých nádobách, mimo ostatní domovní odpad,

- správně vyčištěné a seřízené topidlo s komínem je také výrazně úspornější při spotřebě paliva.

Pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112. (red)

Foto: HZS Olk

 

Poslat nový komentář