Oslavte Evropskou noc vědců

Oslavte Evropskou noc vědců
ilustrační foto

Evropská komise „Vědci v Evropě“ vypisuje od roku 2005 jednu zářijovou noc jako tzv. Evropskou noc vědců. To je příležitost, kdy jsou široké veřejnosti otevřeny ústavy Akademie věd a mimo jiné i hvězdárny. Pro letošní rok byla zvolena noc z pátku 26. na sobotu 27. září. Prostějovská hvězdárna zatím vstoupila do všech ročníků tohoto projektu a nejinak tomu bude i letos.

Hvězdárna bude 26. září přístupná od 20:30 do 23 hodin a nabídne:

● „Hrátky s optikou“ - speciální prezentace s fyzikálními pokusy určená pro malé i velké

● „Z historie optického průmyslu v Přerově“ - zahájení výstavy o podniku Meopta Přerov, výrobci prvotřídních optických přístrojů

● „Ze života hvězd“ pozorování letní hvězdné oblohy s popisem pozorovací techniky (za příznivého počasí)

Vstup je zdarma.

O Meoptě Přerov:

Když v roce 1609 Galileo Galilei poprvé obrátil svůj dalekohled ke hvězdám, určitě netušil, co vše mu tento přístroj, obsahující jen velmi jednoduchou optiku, přinese. Od té doby se dalekohledy staly doslova očima hvězdářů a bez optiky, ať už v dalekohledech či v jiných přístrojích, si pokrok moderní vědy nelze vůbec představit.

Jméno podniku Optikotechna, který byl prvním skutečným představitelem optického průmyslu v Československu a který velmi rychle získal mezinárodní věhlas, zná dnes patrně jen málokdo. Kdo by však neznal Meoptu, kterou se Optikotechna stala roku 1946! Její výrobky byly známé nejen v Československu, ale v podstatě po celém světě. V loňském roce oslavil tento renomovaný výrobce vysoce kvalitní optiky i přístrojů 80. výročí svého založení a tato příležitost určitě stojí za připomenutí. (red)

Poslat nový komentář