Prostějovská volební kalkulačka byla spuštěna

Prostějovská volební kalkulačka byla spuštěna
ilustrační foto

Od pátku 3. října je spuštěna prostějovská volební kalkulačka. Uživateli na základě odpovědí na soubor otázek vypočítá procentuální názorovou shodu s kandidujícími stranami. Volební kalkulačku vyvíjí a provozuje občanské sdružení KohoVolit.eu již od roku 2006.

Prostějovská volební kalkulačka má celkem 37 otázek. Pět bylo vyřazeno, protože na ně strany odpověděly shodně. Autorům se ale nedostalo odpovědi od tří kandidujících, ČSSD, Úsvitu a Pévéčka.

Otázky jsou z velké části společné ostatním statutárním městům v ČR, nicméně je zde celá řada témat specifických pro Prostějov. „Tvorba otázek není vůbec jednoduchá, musí být splněno několik podmínek. Otázka nemůže manipulovat k určité odpovědi, musí být jasná a musí na ni jít odpovědět buď ANO, nebo NE. Rozhoduje i relevantnost otázky, tedy to, zdali daný problém občany Prostějova zajímá či nikoliv. Rovněž je nutné reagovat na program stran, které přinášejí do voleb svoje témata, a na zprávy z lokálních médií,“ říká jeden ze spoluautorů volební kalkulačky Jakub Lysek, který působí na Univerzitě Palackého.

Příkladem otázek je tzv. participativní rozpočet, MHD zdarma, povinné zveřejňování smluv na internetu, či zrušení poplatků za odpady. Naopak příkladem konkrétní otázky pro Prostějov je problematika zachování společenského sálu, bourání Jezdeckých kasáren či rekonstrukce zimního stadionu.

Další informace na: http://volebnikalkulacka.cz/info/  (red)

Poslat nový komentář