AKTUALIZOVÁNO: Spokojenost i rozčarování. To jsou první reakce po volbách

AKTUALIZOVÁNO: Spokojenost i rozčarování. To jsou první reakce po volbách
ilustrační foto

Letošní volby situací v komunální politice docela zamíchaly. Místo dosavadních pěti stran zasedne do křesel v zastupitelstvu pětatřicet lidí z celkem osmi stran a hnutí, a to může značně zkomplikovat povolební vyjednávání.

Oslovili jsme lídry či zástupce jednotlivých stran a hnutí s žádostí o první reakce. Zde jsou.

Petr Kousal, KDU-ČSL, zisk dvou mandátů: Obhájili jsme své postavení. Myslím, že jsme dokonce jediní, všechny ostatní strany ztratily, nováčci na politické scéně získali mandáty na úkor těch stávajících. Sice jsme doufali v zisk tří mandátů, ale i tak jsme spokojeni. Je na místě poděkovat našim voličům. Myslím, že další vyjednávání bude složité, nedokážu si v této chvíli představit, jak to bude dál. Rádi bychom byli v koalici, ale nikoli v takové, v níž by byli komunisté.

Tomáš Blumenstein, ODS, zisk dvou mandátů: Jsem rád, že náš výsledek v Prostějově je přece jen lepší, než v parlamentních volbách. Uhájili jsme dva mandáty. Mohlo to být víc, ale taková je realita. Teď se budeme muset snažit, abychom i tak mohli mít vliv na dění ve městě podle našeho volebního programu.

Aleš Matyášek, TOP 09, tři mandáty: Základním údajem je 34 % volební účast. To je 66% Prostějovanů, kteří rezignovali na svoje město, na jeho reprezentaci. Je to totální prohra všech pod dekou atmosféry klamu.

Opět nebude transparentní systém pro veřejnou finanční podporu volnočasových aktivit dětí. Budou podporovány pouze VIP. Nebude se pracovat na revitalizaci kláštera Milosrdných bratří. Nebude podpora církevní základní školy. Bude se kšeftovat s prostorem nejcennějším. Bude mít navrch Manthellan, kdykoliv si podá žalobu. Nebude moderní vzdělání. Nebudou sociální projekty. Zkrátka v našem městě se nic nezmění!

My však budeme zřetelná opozice i nadále.

Přesto děkujeme voličům, kteří měli odvahu jít volit, ať již volili kohokoli.

Jaroslav Šlambor, KSČM, čtyři mandáty: Chtěl bych poděkovat našim voličům. Je škoda, že jsme neobhájili pět mandátů, o jeden jsme přišli, ale to se dalo čekat, vzhledem k novým subjektům na prostějovské politické scéně. Osobně tento výsledek za moc velký úspěch nepokládám. A co bude dál? Dokud vítěz voleb, tedy ČSSD, neřekne, jaké jsou jeho další záměry, nelze o ničem uvažovat. Složení příští koalice není jasné.

Jaroslav Navrátil, Změna pro Prostějov, zisk čtyř mandátů: Buďme rádi, pro začátek to dopadlo dobře. Už jsme ustavili čtyřčlenný zastupitelský klub. Následná vyjednávání budou složitá, skutečně nezávidím lídrovi vítězné strany panu Pišťákovi.

Jiří Pospíšil, PéVé:čko, zisk čtyř mandátů: My můžeme být spokojeni.

Jaroslav Faltýnek, ANO 2011, zisk šesti mandátů: Je velká škoda, že k volbám přišlo tak málo lidí. Osobně jsem čekal volební účast kolem 45 procent. Skončili jsme druzí. Na to, že jsme nováčkem v komunální politice, to zase není tak špatné. Co bude dál? Je třeba si uvědomit, že sociální demokracie v našem městě opakovaně vyhrála volby s docela významným výsledkem. Nyní je otázkou, jestli nás osloví.

Miroslav Pišťák, ČSSD: Jsme první, ale není žádný důvod k oslavě. To je vše, co v této chvíli mohu říct.

Tyto reakce jsme pro vás zaznamenali bezprostředně po sečtení hlasů. Většina oslovených byla ve volebních štábech a před nimi stojí debaty o další strategii. Povolební vyjednávání budou složitá - koalice dvou partnerů je v Prostějově zřejmě minulostí. Ani trojkoalice nejúspěšnějších stran není zrovna nejsilnější. Třem nováčkům 14 mandátů nestačí, budou se muset s někým spojit. Odpověď přinesou dny příští.

Olga Katolická

Komentáře

Ještě dodatek ke komentáři pro paní N.

Jak si snadno může zjistit, obrovský přetlak zájemců je o osmileté (tedy začínají jako "nižší") gymnazium. Normálně by byl šesťák a tak je z něj "primán". Jelikož to zákon umožňuje, uchazeči si dávají přihlášky na více gamnazií, je to známá metoda lovu holubů. To by v tom byl čert, aby některý nepadl, když se do nich práskne brokama. Tak stejně to by v tom byl čert, aby ho na "nějakou" školu nevzali. Katololické gymnázium je otevřené všem, tedy i osobám bez vyznání, dokonce i ateistům. 

Již přijímací slib v kostele Povýšení...dává tušit, že se novicové stávají součástí velkého církevního společenství a pusťte si video, je na stránkách CMG a poleze Vám mráz po zádech, kolik je kolem toho honosných řečí, už jen tím jsou "o něco lepší", než ti druzí.... Řečník pan nyní náměstek ministra školství....

No a církev a škola mají osm let na to, aby hocha nebo dívku vychovali k obrazu svému, tedy ne svému, ale jak si přeje církev katolická.

Že se jim to daří je vidět každou neděli na mši svaté, kostely jsou přeplněny mládeží (že těch absolventů už bylo!) a v hernách, nálevnách a diskotékách je pusto a prázdno. Dívky se vdávají po delší známosti a ženich jim setře pel nevinnosti až v manželském loži.

Jak jsem Vám již psal, až tady bude snaha zřídit muslimskou základní školu, budeme mít oba jiné starosti.

A opakuji, nemám nic proti základní katolické škole a kde vzít na ni děti prvňáčky (mícháte hrušky a jablíčka, prima není první třída) Vám jistě vysvětlí pan mgr.Pospíšil, ředitel ZŠ na Palackého ulici.

Má úcta. Z.K.W

Vážená paní Markéto N.!

Máte pravdu, je skutečně věcí města, že ve městě (a skoro v centru) chátrá dům (klášter Bří.Milostrdných). Na magistrátě města je stavební odbor a ten má konat totiž popohnat ke zodovědnosti majitele nemovitosti (Je na to tzv. Stavební zákon, který majitelům nemovitostí ukládá nejednu povinnost)

Že úřad nekoná není důvod k tomu, aby se do cizího katolického majetku sypaly městské (i státní) peníze Pokud sledujete deění, víte, že zrovna církev katolická je nenasytná a její finanční požadavky sahají snad až za osvíceného mocnáře Josefa II., který mnoho kláštěrů vyvlastnil....

Opravdu není na místě starat se o soukromé vlastnictví jinak, než jak ukládá zákon, tedy majitele pokutovat, že mají objekt ve schátralém stavu, až pokuty nezaplatí, využít exekučního titulu a nemovitost prodat ve dražbě a z výnosu na př. zaplatit odškodné někomu, komu spadne cihla na hlavu! Skutečnost, že 240 občanů má podanou žádost na dům s pečovatelskou službou je důkazem dvou faktů. Za prvé, že nemají děti a nebo jsou děti tak "správně" vychované, že na staré rodiče z vysoka kašlou.. 

Za druhé, že ti občané se neprobrali z doby reálného socialismu, kdy se prostě o ně společnost postarala. Jste si jista, že všichni žadatelé jsou na tom tak špatně, že nemohou svoje potřeby uspokojovat sami ? 

Ovšem koupit od církve katolické chátrající objekt s více jak 4m stropy a ten předělat na domov důchodců, bylo by to velmi výchovné, pro ty důchodce, nevychovali jste řádně své děti, šup s vámi do chudobince s 4m stropy a metrovými zdmi. Ovšem, pokud mně pamět neklame, ten chudobinec tam círekv katolická provozovala a od této charitativní činnosti upustila. Proč asi? Asi proto, že tam byli umístěni jen nemajetní důchodci, kteří církvi odkázali akorát tak...protože majetek dávno přepsali na své děti a vnuky...

Skutečnost, že CMG a MŠ v PV získala chátrající objekt a udělala z něj skvost architektury města je zásluha velmi štědrého státu, ostatně podívaj se madam na ARES, zadají IČO CMG a MŠ a rozklinou si CEDR, což je centrální registr státních dotací a že jich sežrali přes 162.000,000,00 Kč, to je jim málo? Ze svého nedali opravdu skoro nic.... na to vezměte jed!

Co to je etika mně nemusíte vysvětlovat, třeba školní tablo, už starý příběh, kde se děti fotografují v kostýmech starců a mrzáků, prostě jen taková recese, udělat si pr*el ze starých,  protože oni nestárnou,svět jim leží u nohou. 

Pokud se na gymnázium hlásí 4x více dětí, než jsou schopni přijmout svědčí jen o jednom, že je hodně dětí, kterým nevoní manulní práce a chtějí si udělat gymnázium, uvědomte si jakékoliv. Neznám čísla, jaký je přetlak přihlášek na jiná místní gymnázia, ale na tradiční a věhlasné GJW v PV se hlásilo asi ještě více uchazečů, zatím co na některé učební obory je žálostně málo uchazečů. 

Píšete, jak se dívám na podporu TK+Plus, vím, že to stálo městskou kasu 14 mil. Kč a jsem s Vámi ve vzácné shodě. Pokud by hospodaření města bylo transparentní, tak za 14 mil. Kč by se propagace města pořídila v daleko větším rozsahu, než asi dělá TK+Plus. Mnoho mých známýchv Čechách totiž o Prostějovu ví jen, že leží někde na Moravě, je tam Palírna U zeleného stromu, a kdysi se opili hánáckou vodku. Dále ví, že tady bylo nějak rozkradeno OP a bylo odstřeleno. Toť vše.....

Doufejme spolu, že nové zastupitelstvo bude propagovat město lépe, možná i levněji, že dobře zváží, zda-li sypat do TK+Plus peníze jak říkáte spodem, vrchem. Ač dovoluji si upozornit, že Vaše tvrzení o sypání peněz spodem odporuje zákonům fyziky, nahoru se nic nesype.... (Dávala ona pozor v 6. třídě obecní školy v přírododpisu?...asi nééé!)

Nechápu, proč si myslíte, že jsem komunista? Ono to moc urážka není, jak si myslíte, protože komunisty volí tradičně 12-16% našich spoluobčanů. Já nikoliv. Nejsem totiž vázán stranickou disciplínou. 

Milá paní N., že jsem si dovolil radit, jak má pan M. a další nadšení příznivci základní katolické školy naložit s bagatelní částkou 5.000 Kč a přispět na tu školu je docela prozaické.

Kdo chce zapalovat, musí hořet. Já nevěřím nikomu, kdo je zapálený pro katolickou školu a zue svého na ni nedá ani zlámanou grešli. Jen s odpuštěním "pindá", jak by se to mělo zaplatit z celospolečenské (nebo městské) pokladny. 

Bohužel, ještě nějakou dobu potrvá, než dojde k úplnému i finančnímu rozdělení církví od státu a tak se různí příznivci církví snaží urvat ze společného měšce. Nic nového pod sluncem, tak se církev svatá katolická chová cca 2 000 let. Je to zvláštní společenství, takové "etické", jen se podívejte na jejich dějiny, kolika svým členům uťali hlabvu, aby je pak prohlásili za svaté...

Pan Lenin věděl, že kdo má mládež, ten má budoucnost. Zavedl tedy Komsomol a Pionýra. Výsledků se nedožil, přeprán sifilisem.

Pan Hitler to věděl taky a založil Hitlerjugend, aby v dubnu 1945 hnal 15 leté chlapce na smrt a sežral amlpuli s jedem na krysy.

Já ovšem cítím, že brzy budeme mít společně jiný problém, než je katolická škola. Své Vám o tom mohou říci třeba občané z Teplic. Napovím : muslimská škola. 

S pozdravem Z.K.W.

 

 

 

 

 

 

 

Vážený pane anonyme, co se týče kláštera, není věcí města, že v centru chátrá dům, který by bylo možné využít? Vždyť je to ostuda! A tak je to tady s většinou budov, jestli jste si nevšiml.  Nebylo by na místě se začít o to "soukromé vlastnictví", z kterého začnou za chvíli padat cihly na městské lidi starat? 240 občanů má podanou žádost na dům s pečovatelskou službou, nestálo by za to využít existující prostory a dotace na obnovu kulturních památek a získat peníze na opravu?

Co se týče CMG a MŠ v Prostějově, pokud si pamatujete, ale asi nepamatujete, tak tato škola získala v roce 1998 další chátrající budovu na ulici Komenského a udělala z ní moderní školu. Je vám to málo? Škola se věnuje výuce etiky (pro vysvětlení pro vás neznámého pojmu přikládám odkaz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Etika) a hlásí se na ni 4x více dětí, než je schopna přijmout, tak ať mi pan Pospíšil vysvětlí, kde chybí ty děti.

Když vám tak vadí podpora soukromých subjektů, co říkáte na miliony pro TK+, které se jim sypou vrchem spodem? V pořádku?

Že jste zřejmě komunista, za to nikdo nemůže, tak neraďte, kdo má jak zacházet se svými penězi.

S pozdravem, Markéta N.

TOP 09 - konečně dostali celostátně přes prsty, autoři okrádání pracujících důchodců, Ústavnbí soud tu šílenou diskriminaci zrušil... ale nectí soukromé vlastnictví.

Pane inženýre Matyášku, klášter Bratří Milostrných je SOPUKROMÉ vlastnictví církve svaté katolické. Dejte tedy svoje ruce od soukromého majetku pryč. Je pouze a jen na církvi svaté katolické, jak se svým majetkem naloží.... nebo byste snad chtěl z městské pokladny jim na opravy a podobně přispět? Nestačí zcela církevní restituce? 

A základní škola s katolickou výchovou? Na Komenského ulici? Za rohem je ZŠ (světská) na Palackého ulici. Pan ředitel mgr. Pospíšil Vám vysvětlí, že na tu církevní školu nejsou děti... podívejte se, kolik voličů volilo KDU-ČSL. Pár lidí a asi gerontů jako je voličská základna Komančů (srp+kladivo)

Ostatně, CMG a MŠ v Prostějově přijímají dary na projekt základní školy. Mezi dárci jsem Vaše jméno nenašel. Vybrali žalostně málo. To svědčí o "velkém" zájmu prostějovské veřejnosti na zřízení základní katolické školy. Což kdybyste jako jistě dobře situovaný občan a asi i křesťan se rozkýval a sáhl do SVÉ  kapsy a poslal dar na zřízení základní školy (katolické) - číslo účtu je na stránkách www.cmgpv.cz.

Nestyďte se a neurážejte je nějakou bagatelní částkou, motýlkáři mají limit 5,000 Kč.A vyhecujte všechny spolukandidáty, CMG a MŠ si poradí s každou částkou, už ze státního rozpočtu strávili přes 162.000.000 Kč dotací. To kromě jiných příjmů.

 

Nejspokojenější může být pan mgr.Pospíšil. Zisk 4 mandátů za cenu lží o 4 letech staveb chodníků a podobně, to svědčí velmi o IQ voličů, co jim sedli na lep. Na štěstí jen 4 mandáty, takže je dost nepravděpodobná funkčí koalice s ČSSD i kdyby se přilepili jako vždy a na vše KDU-ČSL. (Ti se umí držet u moci jako h**no košile, jak říkají hulváti)... to je 16 a kde vzít další 2, aby bylo 18?

Ačkoliv, ještě je brzy na nějaké úvahy, třeba se najde někdo, kdo výsledky voleb napadne u Krajského soudu, že jsou tady "paskřivci", co se dostali klamáním voličů a může být vše úplně jinak....

 

Poslat nový komentář