Jsme čtvrtou nejzavčelenější krajinou v Evropě

Jsme čtvrtou nejzavčelenější krajinou v Evropě
ilustrační foto

Začátkem října proběhla první z cyklu pěti přednášek Olomouckých včelařských setkávání, které pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje pořádá Pracovní Společnost Nástavkových Včelarů - PSNV. Další přednáška, která se bude konat v kongresovém sále krajského úřadu, je na řadě už 1. listopadu.

Štafetu přednášek rozběhl Antonín Přidal z Mendlovy univerzity v Brně s přednáškou na téma Včela a člověk v kulturní krajině 21. století. „Jsme 4. nejzavčelenější krajinou v Evropě (za Řeckem, Slovinskem a Maďarskem) a tedy vysoko nad průměrem EU, na jednoho včelaře u nás vychází nejméně obyvatel – nevčelařů v celé Evropě. Za velký problém lze v současnosti považovat obecně včelí pastvu, od její struktury v kulturní krajině přes způsoby, jakými se hospodaří až po používání pesticidů při ošetřování rostlin,“ dozvěděli se posluchači .

V sobotu 1. listopadu od 8 hodin bude na téma Včelí produkty a apiterapie přednášet Zděnek Klíma, který také přednáší na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brně. Tato přednáška bude zaměřena na seznámení se všemi včelími produkty a možnosti jejich praktického použití při odstranění různých neduhů. Tedy nebude řeč jen o nejvíce používaném a známém medu, ale i dalších člověku prospěšných produktech, které nám včely nabízejí, jako je pyl, propolis, včelí vosk nebo včelí jed. Organizátoři zvou a těší se na všechny, kteří mají o toto téma zájem a chtějí se dozvědět něco nového. V žádném případě není podmínkou být aktivní včelař. Bližší informace naleznete na www.psnv.cz . (red)

 

Poslat nový komentář