Příručka pomůže rodičům s orientací v systému dávek

Příručka pomůže rodičům s orientací v systému dávek
ilustrační foto

Jaké jsou podmínky pro získání peněžité pomoci v mateřství, jak dlouho a v jaké výši ji může rodič pobírat, kdo vyplácí rodičovský příspěvek a po jakou dobu, zdali může jeho příjemce pracovat nebo mají-li na něj nárok i občané EU. Na tyto a další otázky odpoví čtenářům Informační brožurka, kterou vydal Úřad práce ČR (ÚP ČR) a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve spolupráci s celoevropskou sítí EURES.

K 31. prosinci 2014 vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení celkem 535 827 ze systému peněžité pomoci v mateřství v celkové hodnotě 7, 33 mld. Kč. Ke stejnému datu poskytl Úřad práce ČR celkem 275 935 rodičovských příspěvků, v jejichž rámci vyplatil příjemcům 1,87 mld. Kč.

Cílem těchto dávek je finanční podpora rodičů malých dětí v době, kdy se nemohou plně nebo vůbec věnovat práci a veškerou svou energii soustředí právě na své dítě či děti. Ne vždy však mají lidé jasno, jaký je rozdíl mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem a často je shodně označují pojmem „mateřská“.

„Snažili jsme se v příručce zjednodušeně vysvětlit, jak o tyto příspěvky žádat a hlavně u kterých úřadů. Mysleli jsme přitom jak na rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma, tak i na ty pracující nebo třeba podnikatele či studenty. Informace v ní najdou také cizinci,“ vysvětluje Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.

„Jednou ze základních informací je i ta, komu a za jakých podmínek dávky náleží. Není totiž neobvyklé, že lidé nedělají rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství. To se pak někdy stává předmětem nedorozumění, kterému chceme pomocí společné příručky předcházet,“ říká ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

Příručku zájemci najdou na www.uradprace.cz v sekci Informační letáky – praktické rady a na www.cssz.cz v sekci Informační materiály. V průběhu ledna bude k dispozici na kontaktních pracovištích ÚP ČR a na okresních správách sociálního zabezpečení. (red)

 

Poslat nový komentář