Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 12. března. V roce 1470 se v tento den odehrálo jedno z ozbrojených střetnutí válek růží – Bitva u Losecoat Field. V roce 1622 byl svatořečen František Xaverský. V roce 1968 vyhlásil nezávislost Mauricius a o rok později si Paul McCartney vzal Lindu Eastmanovou. A 12. března 2011 se po silném zemětřesení v jaderné elektrárně Fukušima 1 zřítila část budovy reaktoru.

V kalendáriu osobností mě zaulaj rok 1889, kdy se 12. března narodil ruský tanečník a choreograf Vaslav Nijinsky. A pak tu figurují samí spisovatelé. V roce 1922 se narodil americký spisovatel Jack Kerouac, v roce 1925 americký autor science fiction, kreslíř a esperantista Harry Harrison, v roce 1950 zemřel Heinrich Mann a v roce 2001 Robert Ludlum.

Svátek dnes slaví Řehoř, kromě toho je Den přístupu České republiky k NATO, a to je významný den v našem kalendáři. A pranostika pro dnešní den se opírá především o svatého Řehoře. Snad nejznámější je, že „na svatého Řehoře líný sedlák, který neoře“. A pak ještě skoro jarní – na svatého Řehoře přeletěly vlaštovičky přes moře. Mějte krásný den. (ok)

Poslat nový komentář