Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 17. března. Roku 1620 v tento den v Olomouci zemřel na následky mučení svatý Jan Sarkander. V roce 1901 byla v Paříži zahájena výstava jedenasedmdesáti obrazů Vincenta Van Gogha, která se 11 let po umělcově smrti dočkala velkého uznání. V roce 1939 začal u nás platit výnos vrchního velitele německé armády von Brauchitsche týkající se jízdy vpravo. A v roce 2005 na aukci v Paříži získala Česká národní knihovna za 300 000 eur fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky.

V kalendáriu osobností jsem se dnes dostala do roku 180, kdy 17. března zemřel římský císař a filosof Marcus Aurelius. V roce 1741 zemřel Jean-Babtiste Rousseau, francouzský spisovatel, a v roce 1896 se narodil český fotograf Josef Sudek. V roce 1956 zemřela francouzská chemička, nositelka Nobelovy ceny, Irène Joliot-Curie a v roce 1976 italský režisér Luchino Visconti.

Svátek dnes slaví Vlastimil a v Irsku mají snad nejmasovější svátek – Den svatého Patrika. A co říká pranostika pro dnešní den? Prý „mrzne-li na svatou Gertrudu, bude mrznout ještě celý měsíc“. Tak zatím svítí sluníčko a vypadá to, že dnes bude hezky a teplo. Mějte příjemný den. (ok)   

Poslat nový komentář