Prostějované, hledejme strom roku

Prostějované, hledejme strom roku
ilustrační foto

S přicházejícím jarem máte možnost přihlásit svůj oblíbený strom do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté vyhlašuje Nadace Partnerství. Anketa hledá stromy se zajímavým příběhem nebo historií. Dvanáct finálových stromů pak bude mít díky zpoplatněnému hlasování skvělou příležitost získat peníze například na odborné ošetření nebo výsadbu nových dřevin. Vítěz navíc postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku. Uzávěrka nominací na Strom roku 2015 je 30. dubna. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, jsou od 21. března dostupné na www.stromroku.cz.

„V každé obci určitě roste alespoň jeden strom, který místní lidé považují za neodmyslitelnou součást svého prostředí, historie nebo i vlastního života. Právě tyto stromy se snažíme zviditelnit a prostřednictvím ankety jim pomoci získat prostředky na odbornou péči,“ vysvětluje cíl ankety její koordinátorka Andrea Krůpová.

Navrhnout kandidáta na Strom roku 2015 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Z došlých přihlášek odborná porota vybere 12 finalistů, kteří budou několik měsíců soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Vítězný strom Nadace Partnerství ocení 20. října, kdy se v České republice slaví Den stromů.

Jak přihlásit strom do ankety:

1. Zjistěte základní parametry stromu (druh, stáří, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice atd.)

2. Vypátrejte z kronik, knížek i od pamětníků příběh stromu, nebo nechejte školáky vymyslet vlastní

3. Pořiďte fotografie stromu

4. Zapojte do tvorby přihlášky školu, spolky i nadšence všech generací

5. Vymyslete, co byste udělali s výtěžkem hlasování (ošetření stromu, výsadby, naučná cedule apod.)

6. Odešlete přihlášku do 30. dubna na stromroku@nap.cz. (red)

 

 

Poslat nový komentář