Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 1. dubna. Dnešnímu dni se často říká apríl a už od 16. století je spojen s různými žertíky a legráckami. Přesto se v historii staly události významné a vážné. Například v roce 1810 se Napoleon Bonaparte v Louvru oženil s Marií Luisou Habsbursko-Lotrinskou a v roce 1899 byl v Olomouci zahájen provoz elektrické tramvaje. Dne 1. dubna 1945 začala bitva o Okinawu, v roce 1949 Japonsko založilo svou vlastní akciovou burzu – dnes patří mezi největší akciové trhy na světě. A v roce 2002 Nizozemsko jako první země na světě legalizovalo euthanazii.

V kalendáriu osobností jsem v tento den rovněž našla řadu významných osobností. V roce 1809 se narodil ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, v roce 1835 významný český vydavatel Josef Vilímek, v roce 1854 první černošský katolický kněz v USA Augustus Tolton a v roce 1868 francouzský dramatik Edmond Rostand.

Svátek dnes slaví Hugo. A pranostika pro dnešní den? Jednoznačná. Prší-li 1. dubna, bývá mokrý máj. Zatím je slunečno, uvidíme, zda se předpovědi o dešti a větru naplní. Mějte hezký den a nenechte se vyvést aprílem. (ok)  

Poslat nový komentář