Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 4. dubna. Je Bílá sobota, tento název je odvozen od bílých rouch, která oblékali katechumeni při přijímání křtu. Ve 4. století byla velikonoční noc spojena s křestním shromážděním a vznikla velká křestní noc církve, tím došlo ke spojení Velikonoc a křtu. Jinak věřící během soboty bdí u Ježíšova hrobu. Hlavní slavnost Velikonoc začíná v sobotu až po setmění.

Ale vraťme se ke světským událostem tohoto dne. V roce 1818 přijaly Spojené státy americké vlajku s třinácti červenými a bílými pruhy a jednou hvězdou za každý stát. V roce 1949 byla založena Severoatlantická aliance, v roce 1964 obsadily The Beatles prvních pět pozic v Billboard Hot 100 pop žebříčku. V roce 1968 byl v Tennessee zavražděn Martin Luther King Jr. a v roce 1973 bylo založeno Světové obchodní centrum v New Yorku.

V kalendáriu osobností jsem se dostala do roku 1811, kdy se 4. dubna narodil český učitel a spisovatel Jan Pravoslav Přibík. V roce 1882 se narodil český kubistický malíř Emil Filla, v roce 1918 zemřel německý židovský filosof Hermann Cohen a v roce 1932 německý chemik a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1909 Wilhelm Ostwald. A konečně – v roce 1937 zemřel český literární kritik František Xaver Šalda.

Svátek dnes slaví Ivana, ale dnešní den je také Mezinárodním dnem proti nášlapným minám. Mějte krásný sváteční den. (ok)  

Poslat nový komentář