Zvířat na jaře u silnic přibývá, stejně jako střetů s vozidly

Zvířat na jaře u silnic přibývá, stejně jako střetů s vozidly
ilustrační foto

S nadcházejícím jarem začíná na českých silnicích přibývat nehod způsobených střety motorových vozidel se zvěří. Za rok 2014 jich eviduje Česká pojišťovna 3 900. Řidiči by se měli mít v jarním období na pozoru, a to především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. V těchto hodinách se totiž loni udála téměř polovina všech střetů se zvěří.

Ročně zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Ze statistik České pojišťovny vyplývá, že nejvíce takových nehod se stane právě na jaře. V loňském roce se jich nejvíce událo v dubnu (390 případů) a v květnu (428 případů). Dalšími rizikovými měsíci jsou potom říjen  (366 případů) a listopad (369 případů).

 V jarních měsících se zvěř probouzí ze zimního spánku, začne putovat a vyhledávat své protějšky. Z toho důvodu se v této době jejich výskyt u cest zvyšuje. Dalším důvodem je změna času, kterou zvířata nevnímají. Za potravou chodí stále ve stejnou dobu, ale kvůli časovému posunu je na silnicích provoz již o hodinu dříve.  Největší riziko střetu se zvěří čeká na řidiče především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Se zvěří se motoristé nejpravděpodobněji mohou střetnout na silnicích prvních a nižších tříd. Tam se loni událo 75 % všech srážek. Na dálnicích se minulý rok řidiči setkali se zvířetem ve 160 případech.

Co dělat po střetu se zvěří

Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Zároveň poskytne informace, zda lze využít odtah či přistavení náhradního vozidla. Škodu vždy hned na místě zdokumentujte – postačí i fotografie z mobilního telefonu.

Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet  mimo silnici (zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit). Policii vždy volejte, pokud je rozsah škody značný (např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby). (red)

Ilustrační foto: ČP

 

 

Poslat nový komentář