Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 1. května, svátek zamilovaných, svátek lásky a svátek práce. Den na události vskutku bohatý. V roce 1707 Aktem o unii došlo ke vzniku království Velké Británie. V roce 1904 v Rusko-japonské válce se bojovala první pozemní bitva na řece Jalu. V roce 1931 byl otevřen mrakodrap Empire State Building v New Yorku. V roce 1951 v bavorském Mnichově zahájilo vysílání rádio Svobodná Evropa a v roce 1953 k svátku 1. května zahájila vysílání Československá televize - z budovy Měšťanské besedy v Praze. A v roce 2011 byl ve Vatikánu blahořečen bývalý papež Jan Pavel II.  

V kalendáriu osobností mě zaujal 1. květen roku 1852, kdy se narodil profesionální zvěd Calamity Jane, ale také španělský lékař a nositel Nobelovy ceny Santiago Ramón y Cajal. V roce 1873 zemřel skotský misionář a cestovatel David Livingstone a v roce 1880 se narodil český malíř Herbert Masaryk, syn T. G. Masaryka. A poslední jméno – v roce 1904 zemřel český hudební skladatel Antonín Dvořák.

A na 1. máje nesmí chybět pranostika. Prší-li na svatého Filipa a Jakuba v noci, bude úrodný rok. Nebo – prší-li na 1. května, bude později sucho a neurodí se víno.

V každém případě mějte hezký den a nezapomeňte na polibek pod rozkvetlým stromem. (ok)   

Poslat nový komentář