Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 5. května a je významný den. V roce 1945 totiž začalo Květnové povstání českého lidu proti německé okupaci. Ale ještě předtím, v roce 1809, se Mary Kies stala první ženou, která získala patent, a to na techniku tkaní slámy s hedvábím a vláknem. V roce 1862 porazila mexická armáda francouzskou armádu v bitvě u Puebla. V roce 1865 byla spáchána první vlaková loupež v USA a v roce 1891 byla otevřena The Music Hall (nyní Carnegie Hall) veřejným představením, na němž účinkoval Petr Iljič Čajkovskij.

V kalendáriu osobností jsem se zastavila v roce 1821, kdy 5. května zemřel francouzský císař Napoleon Bonaparte. V roce 1846 se narodil polský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Henryk Sienkiewicz. V roce 1886 zemřel Joseph Albert - německý fotograf a vynálezce, a v roce 1916 skonal český sochař Stanislav Sucharda.

Svátek dnes slaví Klaudie. Jinak je už zmíněný významný den květnového povstání českého lidu, ale také Den boje za rovná práva handicapovaných a Mezinárodní den porodních asistentek.

Má být krásně teplo, tak si dnešní den užívejte. (ok)   

Poslat nový komentář