Věděli jste to?

Věděli jste to?
ilustrační foto

Dnes je 29. května. V tento den v roce 1453 dobyli Turci v čele se sultánem Mehmedem II. Konstantinopol, tím zanikla Byzantská říše. Někteří historici považují toto datum za konec středověku. V roce 1953 sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay dosáhli jako první lidé vrcholu Mount Everestu.  

V kalendáriu osobností jse se zastavila u letopočtu 1874, kdy se 29. května narodil anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton. V roce 1916 zemřel český nakladatel Jan Otto, který mimo jiné vydal Ottův slovník naučný (na snímku uprostřerd v redakci nakladatelství). V roce 1917 spatřil světlo světa budoucí americký politik a prezident John Fitzgerald Kennedy a v roce 1929 britský teoretický fyzik a nositel Nobelovy ceny z roku 2013 Peter Higgs. V roce 1958 pak zemřel španělský básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1956 Juan Ramón Jiménez.

Svátek má dnes Maxmilián a Maxim. Jinak je také Mezinárodní den mírových jednotek OSN. Je pátek, poslední pracovní den května. Tak ať je pro vás úspěšný. (ok)

Poslat nový komentář