Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Na Kosíři zemřeli Tygři. Před sedmnácti lety

Na Kosíři zemřeli Tygři. Před sedmnácti lety
ilustrační foto pomnikyletcu.cz

10.11.1998 došlo na úpatí Velkého Kosíře k havárii vojenského vrtulníku. Ve stroji Mi-24V zahynuli čtyři příslušníci elitní 331. tygří letky z Přerova. Tragedii připomíná pomník ležící asi kilometr západně od Slatinic, při žluté turistické značce vedoucí na vrchol Velkého Kosíře.

Vrtulník Mi-24V sériového čísla 0928 se vracel z leteckého dne u irské 230. letky na 33. základnu vrtulníkového letectva do Přerova. Ve tmě a v silné oblačnosti letěl stroj místo obvyklého letu v nízké výšce na dohled terénu ve výšce 2000 m pouze podle přístrojů. Kolem 17. hodiny ohlásila posádka problémy s řízením (vysadil umělý horizont) a krátce poté se stroj v ostré spirále zřítil v nezvykle vysoké rychlosti kolem 400 km/h do lesa poblíž obce Slatinice. Přestože se posádka zřejmě snažila vyskočit (na místě byly nalezeny dva částečně otevřené padáky) zahynuli všichni čtyři její příslušníci: zástupce velitele 331. letky mjr. Ladislav Chromý, ZV lt mjr. Pavel Hurčík, palubní technik nrtm. Petr Cihlář a velitel 3. roje npor. Marek Jósza.
Protože se nedochovala černá skříňka ani magnetofonový záznam, nebude přesná příčina havárie zřejmě nikdy objasněna, problémy s umělým horizontem měly i sesterské letouny ze stejné série – stroj č. 0929 havaroval také za nevyjasněných okolností 18.11.1992 ve VVP Jince, stroj 0927, který připadl po roce 1992 Slovensku, měl také podobné problémy. (Zdroj pomnikyletcu.cz)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style