Inspekce práce rozdala v listopadu pokuty za miliony

Inspekce práce rozdala v listopadu pokuty za miliony
ilustrační foto

Inspekce práce měla v listopadu napilno. V jejím hledáčku skončily firmy, na které si stěžovali sami jejich zaměstnanci. Jen za měsíc listopad obdržela 686 podnětů. Výsledkem jsou pokuty za necelých 13 milionů korun.

„Rozhodne-li se podatel podnětu vyhnout případnému cestování na pracoviště inspekce práce, kde lze podat podnět osobně, na www.suip.cz si z nabídky v menu na levé straně vybere rubriku "Pracovněprávní vztahy" a dále rubriku "Podání podnětu ke kontrole". Po rozevření této webové strany pak v textu najde odkaz "Elektronické podání podnětu ke kontrole", po jehož rozkliknutí se objeví formulář, který pak stačí jen vyplnit,“ upřesňuje postup přes webové stránky Státní úřadu inspekce práce (SÚIP) Ivona Foltisová.
Bez ohledu na počet podnětů provedla inspekce v měsíci listopad celkem 2 632 kontrol a rozdala pokuty v celkové výši atakující hranici 13 milionů korun. Nejvyšší pokuty padaly v oblasti zákona o zaměstnanosti, kam spadá i problematika švarcystému. Zde ostatně také inspekce obdržela 143 podnětů.
Druhou oblastí, kde si zaměstnavatelé vysloužili vysoké pokuty, byly pracovní vztahy a podmínky. Zde inspekce udělila pokuty v souhrnné výši převyšující 5 milionů korun.
Ivona Foltisová také zároveň připomněla, že kromě samotných podnětů mohou zaměstnanci využít i bezplatného poradenství inspekce. „Poradit se s inspektory práce může každý občan zaměstnaný v ČR, který si není jist, zda je na svých právech ze strany svého zaměstnavatele krácen. Poradenství je poskytováno písemně, telefonicky, prostřednictvím elektronické pošty či osobně, a to na všech oblastních inspektorátech práce a kontaktních pracovištích ve stanovených provozních dnech,“ uzavřela Foltisová. (Zdroj MPSV)

Poslat nový komentář