Do agentury SANCO míří virtuální svět

Do agentury SANCO míří virtuální svět
ilustrační foto
Další fotky: 
Do agentury SANCO míří virtuální svět

Agentura domácí péče SANCO je sice zdravotnické zařízení, přesto svým klientům, což jsou většinou dlouhodobě nemocní senioři, nabízí něco navíc. A to něco je projekt „Pozdní světlo“.

„Jsme zařízení dlouhodobé péče. I v jiných zařízeních podobného připravují pro klienty různé aktivity. My jim nabízíme umění spojené s alternativní léčbou. Proto vlastně vznikl projekt Pozdní světlo,“ říká ředitelka agentury SANCO Květa Šťastná.

„Zdejší klienti většinou v produktivním věku na nějaké větší vnímání umění neměli čas. Ale vše se dá změnit a my pro to chceme udělat maximum. Je to běh na dlouhou trať. Pozdní světlo nekončí tím, že jsem namaloval pár obrazů,“ říká autor projektu, malíř Miloš Karásek. Právě on po životních peripetiích přišel s nápadem, jak vnést nový rozměr do neutěšeného života dlouhodobě nemocných seniorů. A svůj nápad začal loni realizovat v Agentuře domácí péče SANCO ve Vrahovicích. A život zdejších klientů začal obohacovat vlastními obrazy, fotografiemi a hudbou přátel z uměleckého světa. „Projekt Pozdní světlo je otevřený. Oslovili jsme řadu přátel, a nikdo neodmítl,“ řekl již dříve Miloš Karásek s tím, že obrazy, hudba, koncerty, to vše přispívá k tomu, aby člověk, byť třeba nemocný, našel kontakt s vnějším světem.

V agentuře SANCO po prvních pozitivních zkušenostech v této cestě pokračují. Zřídili prostor pro další aktivity, především přednášky a semináře, určené nejen pro klienty a personál, ale i veřejnost. Jako první zde v pátek vystoupil uznávaný muzikoterapeut Karel Kekeši, který asi dvěma desítkám posluchačů předvedl alikvotní zpěv (viz foto).

„Byla jsem velmi překvapená, něco podobného jsem nikdy neslyšela. Jednak je pan Kekeši nesmírně charismatický člověk, ale tóny, jež vycházely z jeho hrdla, byly úžasné. Jako by někdo hrál na fujaru,“ neskrývala nadšení jedna z přítomných.

Ani tímto vystoupením však projekt Pozdní světlo nekončí. Jak nám prozradil Miloš Karásek, je v plném běhu příprava dalšího projekrtu s použitím 3D techniky. Svět virtuální reality míří i do agentury domácí péče a umožní klientům virtuální procházku lesem nebo třeba po pláži, a to včetně šumění vln či vůně mořské vody.

 

Text a foto: ok

Poslat nový komentář