Rozhledna Kopaninka potřebuje injekci. Finanční

Rozhledna Kopaninka potřebuje injekci. Finanční
ilustrační foto
Další fotky: 
Rozhledna Kopaninka potřebuje injekci. Finanční
Rozhledna Kopaninka potřebuje injekci. Finanční
Rozhledna Kopaninka potřebuje injekci. Finanční

Kopaninka. Tak se jmenuje rozhledna, která vyrostla v blízkosti penzionu Lada v Repechách. O její výstavbu se zasadil jménem spolku Repechy Crew majitel penzionu Břetislav Usnul. Rozhledna už stojí, k jejímu dokončení ale scházejí finanční prostředky. Přispět na dostavbu můžete i vy. Třeba koupí schodu. Tak se i děje!

K výzvě se připojila i FB skupina Prostějov bez cenzury. Její členové už přispěli částkou, za kterou si koupí hned dva schody. A finance stále přibývají. „Vedla se o tom debata, ze které vzešel návrh, aby ti, kdo stavbu Kopaninky podporují, přispěli nějakou částkou. Souhlasilo s tím přibližně dvě stě lidí, tak jsme se shodli, že kdyby dal každý třeba sto korun, dva schody máme", diskutovali členové pod příspěvkem Davida Řehořka, hlavního propagátora myšlenky. Od té chvíle, 11. července, na transparentním účtu nabíhají nové částky, označené symbolem PBC.

„Pana Usnula ze spolku Repechy Crew, která rozhlednu staví, jsem o tomto počinu informovala. Měl velkou radost, jak se myšlenka mezi lidmi ujala," uvedla Milada Sokolová, která s manželem na zakoupení jednoho ze schodů také přispěla.

V pondělí ve 12 hodin bylo na účtu 108 868,38Kč. Ne všechny peníze ale pocházejí od členů FB skupiny. Těm zatím patří připsaných zhruba patnáct tisíc korun. Za pět dnů slušný počin.

„Tato akce je pomoc při financování rozhledny, takže buď bude schod plus zbytek jako příspěvek nebo dva schody, uvidíme jak to vyjde. Šlo o anketu Davida Řehořka, kde hodně lidí slíbilo finanční podporu lajknutim. Uvidíme, zda své slovo dodrží," nechala se slyšet Pavla Hrušáková. „Posílám a chválím všechny, kteří dají příspěvek na dobrou věc. Schody do nebe si tím sice nekoupíme, ale nikdy nevíš," dodala Martina Reková.

Turistická rozhledna v nadmořské výšce 635 m.n.m. má dřevěnou nosnou konstrukci z modřínového dřeva s ocelovým točitým schodištěm. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 18 m nad okolním terénem, celkově rozhledna dosahuje výšky 22,5 metru.

Rozpočet díla je zhruba 2,3 miliony korun. Olomoucký kraj přidal 700 tisíc, město Prostějov pak 50 tisíc. „ Rada Olomouckého kraje nám v červnu odsouhlasila další finanční prostředky, 400 tisíc. Stále čekáme na vyjádření MMR ohledně dotačních titulů. I kdyby dopadly dobře, celou stavbu nepokryjí. Bez pomoci veřejnosti se prostě neobejdeme,“ konstatoval Usnul.

Proto spolek zřídil transparentní účet u České spořitelny, na který už přispěla řada soukromých osob i firem. Mnozí z nich si zakoupili i schod v hodnotě 10 tisíc korun.

Přispět můžete i vy, na transparentní účet 5303222359/0800.(ber)

Foto: MS

Poslat nový komentář