Práce ve vedru musí být kompenzována

Práce ve vedru musí být kompenzována
ilustrační foto

Vedro posledních dnů tvrdě udeřilo. Někdo ho může přežít u vody, jiný musí do pracovního procesu. Podívejte se, na co máte na pracovišti při vysokých teplotách nárok.

„Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům," uvádí zákoník práce. Zaměstnavatel je tedy povinen zajistit změnu v případě, že horko ohrožuje vaše zdraví, blíže ale podmínky práce nespecifikuje.

Bližší podmínky stanovuje vládní nařízení č. 361/2007 Sb. a pozdější novelizace, podle kterých je při ztížených podmínkách, když teplota venku stoupne nad 30 °C, zaměstnavatel povinen například zajistit dostatek tekutin, někteří zaměstnanci mají právo na takzvané ochranné nápoje. Předpisy stanovují i teplotu, na kterou musí být nastavená klimatizace na pracovišti.

Na pracovišti musí být k ochraně zdraví zajištěna dostatečná ventilace vzduchu přirozeným, nuceným nebo kombinovaným větráním. Předpis v případě přirozeného větrání stanovuje množství vzduchu, které se musí vyměnit.

V případě klimatizace stanovuje vládní nařízení konkrétní teplotu, kterou musí pracoviště mít. Výsledná teplota je stanovená třídou práce, kterou člověk vykonává. Při práci převážně v sedě má být teplota nastavena na 24,5 stupně s odchylkou závislou na požadovanou kvalitu prostředí, maximálně je to ale + 2,5 a - 2 stupně. V případě práce spojené s lehkou manuální prací je to pak 23 °C.

Nařízení vlády stanovuje, že má při fyzicky náročné práci zaměstnanec nárok na takzvané ochranné nápoje. V případě kancelářské práce jde o slabě mineralizovanou vodu, zaměstnancům tak musí být umožněn přístup k pitné vodě. V případě fyzicky náročné práce ale musí zaměstnavatel nabídnout lidem středně mineralizovanou vodu.

„Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento; ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však nesmí obsahovat alkohol. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje v množství odpovídajícím nejméně 70 % ztráty tekutin a minerálních látek potem a dýcháním za osmihodinovou směnu," stanovuje nařízení vlády.

V případě, že na pracovišti nelze zajistit výše zmíněné dostatečné větrání a relativně nízkou teplotu, je zaměstnavatel povinen uplatnit režim střídání práce a bezpečnostní přestávky. Konkrétní délky pauz a režim střídání práce upravují tabulky v příloze nařízení vlády. (red)

Ilustrační foto: prace-ks-europe.cz

Poslat nový komentář