Opilci dluží olomoucké záchytce 35 milionů

Opilci dluží olomoucké záchytce 35 milionů
ilustrační foto

Zhruba 35 milionů korun dluží lidé za pobyt v protialkoholní záchytné stanici v Olomouci, kterou provozuje Vojenská nemocnice Olomouc (VN Olomouc). Poplatek totiž zaplatí jen malá část klientů a dlužníci se k jeho uhrazení nemají.

„Z dlouhodobého hlediska představuje úspěšnost v získání poplatku za záchyt něco málo přes 20 procent," řekl náměstek ředitele Vojenské nemocnice Olomouc Luděk Ordelt.Protialkoholní záchytná stanice v Olomouci, která je jediným zařízením svého druhu v Olomouckém kraji, se ročně podle Ordelta postará o 1 600 až 1 700 alkoholem zmožených lidí.

Při platbě na místě opilci za pobyt v olomoucké protialkoholní stanici zaplatí 1 600 korun, jinak musí počítat s poplatkem 2 500 korun. „Dlužná částka za deset let provozování je s příslušenstvím (úroky, exekuce, soudní výlohy, práce advokáta) kolem 35 milionů korun," uvedl Ordelt.

Pohledávky nad 1 000 korun musí nemocnice ze zákona vymáhat. „Ovšem odprodej pohledávek se nedaří, neboť o ně není zájem. Je zřejmé, že jsou nedobytné," upozornil Ordelt.

Protialkoholní záchytná stanice v Olomouci má pět lůžek a jejich počet lze v případě potřeby zvýšit až na 15. Olomoucký kraj na provoz záchytné stanice ročně VN Olomouc přispívá částkou 6,1 milionu korun. Na záchytnou stanici v Olomouci jsou sváženi opilci z celého kraje.Hejtmanství ale další záchytnou stanici zatím neplánuje. (Zdroj VN Olomouc)

Ilustrační foto: MP

Poslat nový komentář