OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích

OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích
ilustrační foto
Další fotky: 
OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích
OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích
OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích
OBRAZEM: Výstava "Kořeny" ve Vrahovicích

Uplynulý víkend se konala ve Vrahovicích v Domě služeb výstava s názvem Kořeny, kterou pořádal Spolek za staré Vrahovice. Mohli jste zde shlédnout spoustu historických fotografií, dokumentů a dalších zajímavostí z dob minulých, které se týkaly právě Vrahovic. Výstava byla zároveň takovou oslavou patnáctiletého působení Spolku za staré Vrahovice a jednalo se již o čtvrtou výstavu pořádanou tímto spolkem za dobu jejich působení.

Z historických fotek Vrahovic jste mohli vidět např. výstavbu a první rekonstrukci místního koupaliště nebo bourání a postavení nové školy. Dále třeba opravy komunikací v místní části, ale také původní domy a různá místa, které si pamatují už jen dříve narození pamětníci, kteří při návštěvě výstavy rádi zavzpomínali a doplnili různé fotografie o pár poznatků. Ovšem možná nejzajímavější pro návštěvníky mohly být fotky pořízené v období 2. světové války, kdy němečtí vojáci vyhodili most přes Romži do povětří. Mohli jste vidět nejen tento most, ale i velkou spoušť a poničené domy, a vše, co tato detonace způsobila. Mezi velmi zajímavé fotografie patřila také hořící německá pozorovatelna, která stála na „Vrbáku“ (Vrahovickém kopci, chcete-li) nebo nejstarší fotografie z 20. století, na které jste mohli vidět kostel sv. Bartoloměje ve Vrahovicích a hřbitov, který se tehdy nacházel okolo něj.

Kromě velmi zajímavých fotografií z této části Prostějova jste mohli shlédnout i fotky Spolku za staré Vrahovice a jejich několikaleté činnosti. Jednalo se o fotky pořízené od jejich začátků přes doposud největší úspěch, kterým je výstavba Arboreta ve Vrahovicích až po nejnovější fotografie pořízené např. z natáčení prostějovského filmu Fotbalový Skřítek, který se mimo jiné natáčel právě i v klubovně spolku. K tomuto projektu a i něco málo k historii Trpenovic, které se v 15. století spojily s Vrahovicemi a které ve filmu nadále žijí, vám mohl více povědět autor filmu Michal Miki Grepl, který se výstavy účastnil po celou neděli.

K výstavě předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka uvedl: „Velmi si vážíme, tak velké účasti a zájmu lidí. Spoustu lidí nám ještě při odchodu zvýstavy pogratulovalo, poděkovalo a popřálo hodně štěstí při dalších akcí.“

„Ano, lidé byli nadšení a jejich pochvala nám dodala energii, kterou jsme potřebovali, protože celá organizace této výstavy nám ubrala hodně sil. Takže pěkná zpětná vazba a jsme rádi, že to stálo za to," doplnil místopředseda spolku Martin Hájek a závěrem ještě dodal poděkování: „Velké poděkování si zaslouží také členové spolku Jiří Velocha, Tomáš Vychodil a Lucie Peková. A za výpomoc během výstavy naši přátelé Ondřej Moskal, Michal Miki Grepl, Dušan Hudec a za fotografování Petr Kalandra. Také by jsme chtěli velice poděkovat paní Janě Bálešové za zapůjčení prostor v Domě služeb".

Spolek za staré Vrahovice se schází každý pátek od 20 hodin ve své klubovně na vlakovém nádraží ve Vrahovicích, kde jej můžete navštívit.

Foto: Petr Kalandra

 

Poslat nový komentář