ZOO Olomouc má první letošní mládě! 

ZOO Olomouc má první letošní mládě! 
ilustrační foto

Od začátku roku přichází v ZOO Olomouc na svět nové přírůstky. Tím prvním je Matěj, samec namibijské antilopy oryx.

Olomoucká zoo je v chovu oryxů velmi úspěšná. Tuto antilopu chovají na Svatém Kopečku už od roku 1973, od té doby jich tu přišlo na svět 321. „Patříme k nejúspěšnějším chovatelům v Evropě," pochlubila se mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Mláďata oryxů jsou prakticky od narození velmi samostatná. „Čerstvě narozené mládě ihned od matky odchází a najde si úkryt, kde se skrčí a snaží se splynout s prostředím. Matka ho tam nenásleduje, aby svým pachem nepřivedla do doupěte predátory. V době krmení k sobě mládě zavolá a na závěr ho olíže, aby smyla pachovou stopu. Teprve zhruba po měsíci se mládě připojí ke skupině," popsala neobvyklé chování oryxů Libuše Veselá. I v rámci skupiny se mláďata sdružují, návštěvníci zoo mohou v době, kdy jsou zvířata ve venkovním výběhu, spatřit skupinu mláďat ležících v hvězdicovitém uspořádání. „Leží zády k sobě a mají tak dokonalý přehled," poznamenala Gronská.

Mláďaty i jejich rodiči se budou návštěvníci moci pokochat až v teplejším ročním období. „Obvykle je vypouštíme v květnu, do zimoviště se pak přesouvají v říjnu," upřesnila Veselá. V přírodě oryxové žijí v pouštních oblastech i savanách jihozápadní Afriky. Pověstní jsou i pro svou schopnost vydržet velmi dlouhou dobu bez vody. (Zdroj ZOO Olomouc)

Poslat nový komentář