Sociální pohřeb stojí peníze město. Proplatí je ale stát

Sociální pohřeb stojí peníze město. Proplatí je ale stát
ilustrační foto

V prostějovském regionu každoročně umírají stovky lidí. Mnozí z nich odcházejí, aniž by měli někoho blízkého, který by zajistil jejich pohřeb. Tato povinnost pak ze zákona padá na obec, ve které dotyčný zemřel. Obce se musí na své vlastní náklady postarat o vše potřebné. Činí tak i Prostějov.

Náklady na jeden sociální pohřeb se v průměru pohybují kolem sedmi tisíc korun. Vynaložené náklady pak obcím uhradí stát.

„V roce 2015 vypravilo město Prostějov 16 sociálních pohřbů v hodnotě 6 084 korun včetně DPH. Službu zajišťovala společnost A.S.A,“ sdělila PvNovinkám mluvčí magistrátu Jana Gáborová. V roce 2016 to bylo 20 pohřbů, v roce 2017, kdy se A.S.A. transformovala na FCC Prostějov, se jednalo 22 pohřbů. „Poslední sociální pohřby pro město firma vypravovala v roce 2018, a to jich bylo 26. Za jeden bylo fakturováno 6 800 korun včetně DPH,“ dodala mluvčí. Od letošního roku službu zajišťuje pohřební služba Václavková a spol. s.r.o. V letošním roce to byly zatím dva pohřby, za každý město zaplatilo 6 900 korun.

Pohřbem ale starost o ostatky nekončí. Město jako vypravitel pohřbu musí požádat správu hřbitova o souhlas s uložením ostatků do společného hrobu na příslušném hřbitově. „Ve výjimečných případech se stane, že následně o ostatky projeví zájem příbuzní,“ doplnil informaci Lubomír Moučka, správce prostějovského hřbitova. (ber)

Poslat nový komentář