Režisér Světa podle Daliborka točí další dokument. Mrazí z něj

Režisér Světa podle Daliborka točí další dokument. Mrazí z něj
ilustrační foto
Další fotky: 
Režisér Světa podle Daliborka točí další dokument. Mrazí z něj

Na podzim roku 2017 oslovila jedna z telefonních společností režiséra Víta Klusáka, zda by pro ně nenatočil virální video, které by naléhavým způsobem upozornilo na strmě vzrůstající čísla zneužitých dětí na českém internetu. Vít Klusák k projektu přizval kolegyni Barboru Chalupovou a společně se pustili do rešerše formou pokusu: na serveru lidé.cz vytvořili důvěryhodně vypadající falešný profil 12leté dívky Týnušky a čekali, co se bude dít. A dělo se.

Během prvních pěti hodin existence profilu dívku oslovilo 83 mužů ve věkovém rozmezí 23 až 63 let, a to v drtivé většině s explicitními výzvami ke společné masturbaci pomocí videohovoru. Mnozí z nich bez předchozího upozornění posílali fotografie svých ztopořených penisů, případně odkazy na nejrůznější porno včetně zoofilního. Čtyři muži se skutečně ještě ten večer uspokojovali před webkamerou, aniž by se jim "Týnuška" ukázala...

Dokumentaristé Klusák s Chalupovou se během několika dnů rozhodli, že objevený fenomén je materiál pro nezávislý celovečerní dokumentární film a nikoliv jen pro krátké virální video. Ze spolupráce s telefonní společností nakonec tedy sešlo, což souběžně vedlo k autorské nezávislosti, ale i finančním problémům, kvůli nimž se producenti rozhodli spustit kampaň Hithitu.

Celovečerní dokumentární film V SÍTI naléhavým způsobem otevírá doposud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Jen ze statistik vyplývá, že bezmála třetina českých dětí na vlastní oči zažila, že před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Hlavní linka filmu sleduje radikální psychosociální experiment, pomocí kterého autoři zviditelňují, s čím se v online prostoru potýkají děti ve věku 11–13 let. Virtuální predátoři se často skrývají za falešným dětským profilem, což jim usnadňuje oslovit „vrstevníky”. Pomocí sofistikovaných triků si brzy získají důvěru dítěte a snaží se z něj vylákat obnažené selfie. Jakmile se jim to podaří, začnou dítě vydírat tím, že jeho fotky zveřejní například na Facebooku, nebo rozšíří na jeho škole. Pro účely experimentu si autoři filmu tyto úskoky a manipulativní techniky vypůjčí a obrátí je proti jejich strůjcům. Z lovců se tak stanou lovení...

Příběh filmu nekončí u monitoru počítače, ale graduje až k osobním schůzkám, kde se herečky alias "dvanáctileté dívky" setkávají s predátory tváří v tvář pod dohledem ochranky a šesti skrytých kamer. Film chystá Klusák i v kratší a sexuálně neexplicitní verzi, aby byl přístupný i dětem, jichž se týká.

Natáčení se uskutečnilo pod dohledem ředitelky Linky důvěry, psycholožky, sexuoložky, právníka a kriminalisty se specializací na kyberkriminalitu. Film koprodukuje Česká televize a vzniká tudíž v intencích Etického kodexu ČT. Více informací, včetně možnosti tvůrcům přispět, najdete na https://www.hithit.com/cs/project/6099/v-siti.

(red)

Poslat nový komentář