Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny aktivně pobírající k 1. 1. 2020

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny aktivně pobírající k 1. 1. 2020
ilustrační foto

Až o 80 tisíc korun se zřejmě od ledna zvýší rodičovský příspěvek pro všechny aktivně pobírající rodiče. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda. Novela zákona o státní sociální podpoře teď poputuje do Poslanecké sněmovny.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) původně prosazovala navýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiny s dětmi mladšími 4 let. Tato varianta ale neprošla u koaličního partnera. Vládou schválený návrh vychází nejen z požadavků ministerstva financí, ale i zástupců rodičů podepsaných pod peticí za spravedlivý rodičovský příspěvek. Tu podpořilo 54 tisíc lidí. „Bojovala jsem za to, aby se zvýšení rodičovské dotklo co nejvíce rodin. Jsem ráda, že vláda po týdnech jednání nakonec vyšla vstříc i hlasům samotných rodičů. Končí tak pro ně období nejistoty,“ dodává Maláčová. Celkové náklady navýšení rodičovského příspěvku ve vládou schválené variantě jsou 8,6 miliard korun. Pokud novela u zákonodárců projde, zvýší se rodičovský příspěvek, stávající pravidla čerpání se ale nemění.

Součástí novely zákona o státní sociální podpoře není jen navýšení rodičovského příspěvku. Nově budou moci být děti do 2 let ve školce nebo v obdobném školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Dosud byl limit pouze 46 hodin měsíčně. Změna pomůže rodičům lépe sladit rodinný a pracovní život. Ti, kteří se budou chtít vrátit dříve do práce, alespoň na poloviční úvazek, budou moci.

(Zdroj: MPSV, ilustrační foto: ber)

Komentáře

Takže příslušníci blíže nespecifikovaného etnika žijící z našich daní se budou množit ještě více jak kobilky.

Poslat nový komentář