Elitní kurz Komando zvládlo 16 vojáků. Mezi nimi prostějovští průzkumníci

Elitní kurz Komando zvládlo 16 vojáků. Mezi nimi prostějovští průzkumníci
ilustrační foto

V pátek 14. června se v Národním památníku hrdinů Heydrichiády, který se nachází v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, uskutečnilo slavnostní vyřazení šestnácti úspěšných absolventů kurzu Komando. Poté účastníci uctili památku padlých parašutistů, kteří zde za 2. světové války marně bojovali s přesilou SS a Gestapa.

Kurz pod vedením příslušníků Úseku přípravy Komando zahájilo 25 příslušníků Armády České republiky a mezi těmi, kteří jej zvládli úspěšně až do samého konce, jsou již tradičně příslušníci 4. brigády rychlého nasazení Žatec a 7. mechanizované brigády Hranice, ale nechybí ani zástupci 102. průzkumného praporu Prostějov, Univerzity obrany Brno a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Hrdinou byl bezesporu také nejstarší účastník, rotmistr Pavel Koruňák, dvaačtyřicetiletý příslušník 102. průzkumného praporu Prostějov, který se o absolvování kurzu pokoušel již potřetí. „Dvakrát jsem nedokončil. Výhodou pro mě ale bylo, že jsem věděl, do čeho jdu a co mě zde čeká,“ vysvětlil rotmistr Koruňák.

„Už nejsem nejmladší a fyzicky jsem se připravoval i na řadě náročných soutěží, ale velmi důležité jsou i odborné znalosti. A právě ty mi v předešlých pokusech chyběly. Cítím teď obrovskou úlevu a hrdost sám na sebe, byl to několikaletý osobní boj spojený s velkým odhodláním nevzdat se a dosáhnout svého snu. A ten se stal nyní skutečností,“ dodal. Poblahopřát k velkému úspěchu mu přijel i velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Pavel Hriník.

(Zdroj army.cz)

Poslat nový komentář