Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského

Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského
ilustrační foto
Další fotky: 
Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského
Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského
Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského
Strongman Jiří Tkadlčík vyhrál Memoriál Gustava Frištenského

Tuto neděli poměřili v Litovli své síly nejlepší strongmani světa. Konal se zde Memoriál Gustava Frištenského, kde siláci z více než 10 zemí zabojovali o pohár WORLD GRAND PRIX U105kg. V silné konkurenci zvítězil Jiří Tkadlčík, ambasador Pivovaru Litovel.

Akce se uskutečnila v areálu Pivovaru Litovel. „Závod nese podtitul Memoriál Gustava Frištenského, protože s nejslavnějším českým zápasníkem je náš pivovar spojen již po mnoho let. Vzal si za ženu dceru prvního litovelského sládka Miroslavu Ellederovou a bydlel přímo ve správní budově pivovaru. Poté se přestěhoval do nedaleké vilky, kde prožil téměř padesát let svého života. Podporou memoriálu se snažíme jeho jméno nejen udržet v povědomí lidí, ale především uctít jeho houževnatost a vnitřní sílu,“ vysvětluje ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Strongmani střední váhy z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Anglie, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí bojovali o titul toho nejsilnějšího na pohárů WORLD GRAND PRIX U105 kg.

První disciplína odstartovala sérii neskutečných výkonů, ale i mnohdy nezdařených pokusů. Tlaková kombinace, kdy se zvedaly tři různé předměty nad hlavu–sud o váze 100 kg, jednoručka o váze 105 kg a nakonec loglift (dřevěná kláda) o váze 155 kg, dala zabrat celému startovnímu poli. Nejlépe si s disciplínou poradil Jiří Tkadlčík. A u extrému se setrvalo i nadále. Druhou disciplínou byla kombinace tahových věcí, kdy musel závodník zvládnout tři stanoviště – zvednout klasickou osu, elephantbar osu a poté auto, a to v co nejkratším čase. Váha na klasické čince byla na střední váhovou kategorii nastavena na poměrně lehkých 320 kg, s čímž si poradila většina startovního pole, elephant bar (prodloužená monstrozní osa) už však pustila dále pouze tři nejlepší. Naloženo totiž bylo neuvěřitelných 393 kg! Zvednutí auta o váze přibližně 330 kg pak bylo třešničkou na dortu. Luke Davies, známý světový deadlifter z Anglie, v čase 38 sekund dokončil disciplínu jako první.

Přenášení 450 kg jařma neboli super yoku na 15 metrů vyhrál opět Tkadlčík. Předposlední disciplína byla další zkouškou ramen závodníků, kdy se na speciální konstrukci „VikingPress“ naložilo 194 kg a úkolem závodníků bylo zvednout ji co nejvíce krát v časovém limitu, a bez položení, nad hlavu. Tkadlčík disciplínu vyhrál s 10 platnými opakováními.

Poslední disciplína byla na strongmana akci netradiční, avšak světově velmi známá jako disciplína tzv. Skotských her. Jednalo se o Stone Put, neboli hod kamenem, kdy měl každý závodník tři pokusy na odhod kamene z místa co nejdále jednou rukou. Kámen vážil 7,5 kg a nejdále ho odhodil opět Jiří Tkadlčík (12,65m).

Většina závodníků, v čele s Tkadlčíkem, se již za 14 dní utká v ukrajinské Melitopoli na World Ultimate Strongman Championship o titul mistra světa, kde by chtěl Tkadlčík nejen obhájit loňský titul a přidat ho k tomu včerejšímu, zuby si navíc brousí i na světový rekord v mrtvém tahu, který by rád nově stanovil na 405 kg. (ber)

Foto: Litovel

Poslat nový komentář