Dny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu

Dny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu
ilustrační foto
Další fotky: 
Dny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu

Víkend bude ve znamení Dnů Evropského dědictví a prohlídek Kina METRO 70 či nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí.

V sobotu 7. září zajišťuje personál prohlídku kina METRO 70 a jeho zákulisí. Sraz účastníků je u hlavního vchodu kina.

Budova kina Metro 70 je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965 - 1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází několik toalet!

Časy 11:00 a 13:00 hodin

Počet účastníků na prohlídku 25, rezervace na kino@metro70.cz.

V neděli 8. září ve 14 hodin se koná prohlídka Nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Prohlídku zajišťuje spolek Hanácký Jeruzalém: hanackyjeruzalem@gmail.com. Sraz zájemců o prohlídku je u brány nového židovského hřbitova.

Hrob malířky Alžběty Zelené, mecenáše a sladovníka Bruno Wintera, podnikatelské rodiny Sborowitzových nebo oblíbeného prostějovského rabína Goldschimieda. Ty všechny najdete mezi zhruba pěti sty hroby na novém prostějovském židovském hřbitově.

Jak zní vlastně překlad hebrejského nápisu na hrobě zmíněného rabína?

Jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového židovského hřbitova?

Jaký význam má pro židovskou komunitu hřbitov a co víme o dalších prostějovských židovských hřbitovech?

To vše se dozvíte v rámci komentované prohlídky.

O dalším programu letošních Dnů Evropského dědictví vás budeme prostřednictvím PvNovinek všas informovat, program bude totiž mnohem bohatší. „Jsem moc ráda, že se nám podařilo zajistit otevřít daleko většího počtu památek, než v předchozích obdobích. Ukazuje se totiž, že lidé mají o podobné akce velký zájem. Takže letos budou moci navštívit nejen radnici a její věž, ale například i kostel svatého Petra a Pavla ve Wolkerově ulici či klášter Milosrdných bratří,“ sdělila nám náměstkyně primátora Milada Sokolová.

(red)

Poslat nový komentář