Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová

Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová
ilustrační foto
Další fotky: 
Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová
Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová
Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová
Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová
Mandaly nám pomáhají s poznáním sebe sama, říká Andrea Janurová

Ornament, kruh, oblouk. To a mnoho dalšího se skrývá pod staroindickým názvem mandala. Můžete ji najít jako rotundu či v architektuře kostelů. V esoterickém pojetí se jedná o stvořenou bytost, která má jasný cíl a poslání. Tento kruhový ornament se objevuje ve všech dobách a kulturách. Dá se říci, že ovládl svět. Nepatří konkrétně do žádné kultury ani náboženství, jedná se o nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. O mandalách jsme si povídali s Andreou Janurovou. Ta se jim věnuje od dětství.

Můžete se čtenářům představit?

Jsem člověk, který energii životní cesty promítá do kreslení mandal, fascinují mě tvary a barvy, vážím si talentu k tvoření a možnosti jej rozvíjet, učím se nacházet v každé situaci zkušenost, stále hledám rovnováhu mezi odpočinkem a prací, těším se z každodenních malých radostí, mám ráda zvířata a přírodu a jsem vděčná za fajn lidi kolem sebe. Je mi 38 let a aktuálně pracuji v administrativě.

Kdy jste se s mandalou poprvé setkala?

Už v dětství, kdy jsem ráda vybarvovala a maminka, která též ráda tvořila, mě v tomto podporovala.

Matně si ještě pamatuju, jak jsme s partou kamarádů tvořili kruhové obrazce - mandaly - pomocí plastových ozubených koleček. Tehdy jsem vůbec netušila, že mě po letech začnou opět provázet životem za zcela jiných okolností.

Asi jste nějakou mandalovou školu nevystudovala. Jak došlo k tomu, že se jim dnes věnujete?

Ve 30 letech mě potkalo vyhoření v zaměstnání, na podporu mi tenkrát kamarádka darovala zarámovanou mandalu „Sebedůvěra“ a já začala v době rekonvalescence pátrat, co to vlastně mandala je a jaký má význam. Odtud už to byl jen krok ke stažení předloh mandal k vybarvení, trávení více času jen se sebou, učení relaxovat a zakončil jej odchod z manažerského postu v zaměstnání, které mě i přes všechny výhody, ubíjelo.

Následoval počátek osobního rozvoje, hledání souvislostí mezi dětstvím a dospělostí, vzorců chování, které dědíme z generace na generaci a uvědomování si, že vše, co se děje, je důležité pro náš růst. V rozvoji pokračuji a ve volném čase navrhuji a kreslím mandaly vlastní i na přání.

Děláte ale i nejrůznější výrobky s tématem mandal...

Z mandal tvořím hand made výrobky, především šperky, nabízím je dále, těší mě, že se líbí, přináší lidem radost, a plním si tak svůj velký sen.

Na přání mohu zhotovit šperky, sady, popř. samostatné doplňky s jakýmkoliv vaším motivem, mandalou z mé autorské tvorby, popř. s mandalou, kterou nakreslím přímo pro vás.

Už jste uvažovala o nějakém semináři pro veřejnost?

O tom jsem ještě neuvažovala, děkuji vám za tip, popřemýšlím o konceptu a možnostech, bude fajn setkávat se s podobně naladěnými lidmi.

Kam všude vaše mandaly doputovaly, jsou i jinde, než v ČR?

Velkou radost mi udělala soukromá zakázka, která nyní zdobí majitelku v Irsku, další sada šperků na přání putovala až do Ameriky, sada hrníčku a klíčenky se vydala na cestu do Německa a některé z výrobků se dostaly i na Maltu.

Kde vaše výrobky mohou lidé vidět?

Mimo Fleru na adrese www.fler.cz/a-mandaly naleznete ukázky mých prací na webových stránkách www.andrea-mandaly.webnode.cz, nově i na facebooku pod názvem Andrea-mandaly, ve fázi projektu je klasický e-shop a uvítám případné tipy čtenářů na místa, kde se rádi s mandalkami setkají i osobně.

Na závěr chci poděkovat nejbližší rodině i přátelům za podporu, dodali mi odvahu udělat první velký krok v mandalové tvorbě, pomáhají mi s propagací výrobků značky A.mandaly a inspirují mě novými nápady. Velkou parťačkou je mi psí nalezenkyně, která mě provází již 12 let, i díky ní přišel nápad na spolupráci s neziskovou organizaci, podporující pejsky v útulcích – zakoupením jakékoliv mandaly v elektronické podobě putuje celá částka k nim.

Děkujeme za rozhovor. (ber)

Foto: archiv AJ

Komentáře

Horší je poznání deb.lů kolem

Poslat nový komentář