Brodecký zámek se otevře veřejnosti

Brodecký zámek se otevře veřejnosti
ilustrační foto

V sobotu 28. září 2019 proběhnou v areálu zámku rodiny Belcredi v Brodku u Prostějova Svatováclavské slavnosti a v rámci Dnů evropského dědictví se tento barokní zámek otevře veřejnosti.

Brodecký zámek je barokní stavbou připisovanou významnému architektu Janu Bernadru Fišerovi z Erlachu. V minulosti byl rodovým sídlem několika šlechtických rodů, z nichž se nejvíce proslavila hrabata Kálnoky, která vlastnila zámek od první poloviny 19. století do roku 1945. Nejvýznamějším z rodu byl Gustav Zikmund, který byl mimo jiné v letech 1861 - 1895 ministrem zahraničí Rakousko-Uherska. Posledním majitelem byl Dr. Gustav Bedřich, kterému byl majetek po roce 1948 zkonfiskován. Protože byl bezdětný, zdědil a zrestituoval zdevastovaný zámek jeho synovec Dr. Richard hrabě Belcredi, příslušník starobylého lombardského rodu. Zámek byl od 50. let neudržován a sloužil sklady družstva a civilní obrany.

„Návštěvníci v rámci Dnů evropského dědictví spatří zámek ve stavu, jaký po sobě zanechali minulí „správci“. Prohlídka bude trvat asi 45 minut a zájemci se od průvodců dozvědí informace o architektuře a majitelích zámku. Prohlídkový okruh ukáže téměř všechny místnosti zámku. Současný stav mohou návštěvníci porovnat se vzhledem a vybavením na dobových fotografiích z konce 19. století. Jsem rád, že majitelé zámku po dlouhé době povolili otevřít brodecký zámek veřejnosti. Naposledy jsme realizovali prohlídky pro zesnulého pana hraběte Belcrediho v roce 2004,“ podotkl Marek Moudrý, ředitel SOŠPO, která prohlídky realizuje.

Prohlídky proběhnou od 12.30 do 15.30 v hodinových intervalech. V rámci doprovodného programu je pro malé návštěvníky připraveno malování na obličej, divadlo, jízda na koni a pro všechny pak jarmark s místními produkty. Svatováclavské slavnosti připravilo sdružení Kultura na dosah ruky.

Marek Moudrý

Poslat nový komentář