Zapomenutí rodáci. Gabriela Míčová

Zapomenutí rodáci. Gabriela Míčová
ilustrační foto

Herečka Gabriela Míčová se narodila 25. února 1975 v Prostějově. Za roli Romi v divadelní hře Odpad, město, smrt obdržela v roce 2012 Cenu Thálie pro nejlepší herečku v činohře. Stejnou roli si zahrála si i ve stejnojmenné filmové verzi a získala za ni Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli.

Vystudovala střední zdravotnickou školu a poté byla rok na praxi v nemocnici jako zdravotní sestra. Ovšem v této době navštívila brněnské Divadlo Husa na provázku a rozhodla se své rozhodnutí přehodnotit. Dva roky studovala na soukromé herecké škole v Šumperku a poté úspěšně složila přijímací zkoušky na DAMU, obor činoherní herectví, kde absolvovala v roce 2002 a získala cenu děkana DAMU za mimořádnou úroveň výsledků po celou dobu studia a za originalitu v kreativních projektech.

Po absolvování nastoupila do Divadla Komedie, kde byla v angažmá až do roku 2012, kdy bylo divadlo zrušeno. Její nejznámější divadelní rolí se stala prostitutka Romi ve hře Odpad, město, smrt. Za tuto roli získala cenu Thálie, uspěla na Cenách české filmové kritiky a byla nominována na cenu Alfréda Radoka. V roce 2012 se režisér Jan Hřebejk rozhodl tuto divadelní hru převést do filmové podoby, opět s Gabrielou Míčovou v hlavní roli. Ta posléze získala i Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli.

Od té doby se začala více objevovat ve filmech i v televizi, v roce 2014 se například objevila ve vedlejší roli v seriálu První republika a ve filmech Tři bratři a Pohádkář. Milovníci televizních seriálů mohli Gabrielu Míčovou vidět v Mamonu, První republice, Bohémě. Obhájkyni ztvárnila v Životu a době soudce A.K. nebo v dílu Oběť v Mordpartě.

V současné době spolupracuje mimo jiné s pražským Studiem hrdinů, kde hraje mimo jiné v představení Pan Theodor Mundstock. (ber)

Foto: ČSFD

Poslat nový komentář