Chcete zhubnout? Zkuste to s Fakultní nemocnicí Olomouc

Chcete zhubnout? Zkuste to s Fakultní nemocnicí Olomouc
ilustrační foto

Vysoký tlak a cholesterol, cukrovka, ztučnění jater, chronické poruchy pohybového aparátu. To jsou jen některé zdravotní následky, jež s sebou přináší zmnožení tukové tkáně v těle, neboli obezita. Bojem s touto stále častější civilizační chorobou se zabývá Program řízené redukce hmotnosti, který zavedla a úspěšně provozuje Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. V rámci programu zde pod dohledem odborníků přišli někteří obezitou trpící pacienti až o desítky kilogramů.

Pan Josef bojuje s obezitou již od dětství a postupně se dostal až na váhu 149 kilogramů při hodnotě BMI (body mass index) 52,9 a obvodu pasu 141 centimetrů. Mimo jiné za to mohl nepravidelný jídelníček, spousta času tráveného v autě a žádná pravidelná pohybová aktivita. Vedle řady pro obezitu obvyklých zdravotních komplikací jej trápil i těžký syndrom spánkové apnoe. Přihlásil se proto do Programu řízené redukce hmotnosti v olomoucké fakultní nemocnici, kde mu byl upraven jídelníček co do skladby i pravidelnosti, absolvoval individuální cvičení pod vedením fyzioterapeutky včetně edukace cvičení na doma, které kombinuje aerobní aktivity, balanční cvičení, cvičení vlastní váhou a aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Výsledek? Za jedenáct měsíců Josef zhubl 40 kilogramů a v pase ztratil 30 centimetrů. Spolu s tím došlo k úpravě krevního tlaku i jaterních testů a poklesu glykémie. „Program mi doporučila paní MUDr. Hamplová z interní ambulance Železniční polikliniky. Jsem moc rád, že mě do něj nasměrovala. Svoji účast v programu vnímám velice pozitivně, má nezanedbatelný vliv na celkové zlepšení mého zdravotního stavu, zvýšila mi sebevědomí a má vliv i na život osobní. Lékařky i sestry mě pozitivně motivovaly, za což jim patří velký dík. Jsem rozhodnut v programu pokračovat, chtěl bych zhubnout ještě 15 až 20 kilogramů a poté svoji hmotnost stabilizovat a vyhnout se jo-jo efektu, se kterým mám nedobré zkušenosti,“ plánuje pan Josef.

Obezita je multifaktoriálně podmíněné onemocnění, podklad jejího vzniku je jednak genetický a jednak behaviorální. „V České republice trpí téměř každý druhý člověk nadváhou a každý čtvrtý pak některým typem obezity. Na nárůst počtu obézních má vliv životní styl s nízkou fyzickou aktivitou, vysokoenergetickou stravou, špatným složením složek potravy a chronickým stresem,“ vysvětluje Katarína Moravcová z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc. „Obezita s sebou přináší celou řadu nepříjemných až nebezpečných zdravotních komplikací. Při vstupu do Programu řízené redukce hmotnosti na naší klinice má velké procento klientů již hypertenzi, prediabetes nebo diabetes mellitus 2. typu, dyslipidemii, steatózu jater nebo chronické poruchy pohybového aparátu,“ dodává Moravcová.

V rámci komplexní péče pacienti během programu podstoupí vstupní interní vyšetření včetně odběrů krve a spiroergometrii s hodnocením tlakové a frekvenční reakce na zátěž. Je jim stanovena kardiorespirační zdatnost a určeny vhodné tepové frekvence pro aerobní aktivitu. Pomocí nepřímé kalorimetrie se u nich zjistí hodnota klidového metabolismu na základě spotřeby O2 v klidu a součástí péče je rovněž bioimpedanční měření složení těla (stanovení procenta tukové tkáně, svalové hmoty a vody v těle). „Dále u pacientů vyšetříme pohybový aparát fyzioterapeutem a následně stanovíme vhodnou individuální či skupinovou pohybovou terapii, jejíž součástí je aktivace hlubokého stabilizačního systému. Naším cílem je motivovat pacienty k pravidelné pohybové aktivitě, která jim přináší pozitivní vliv na zdraví a současně radost,“ zmiňuje lékařka.

Ve spolupráci s nutriční terapeutkou jsou účastníkům programu upraveny stravovací návyky. „Důležité je naučit se pravidelnému režimu, aby se podařilo nastartovat metabolismus správným směrem. Důraz se klade na vhodné vyvážení jídelníčku. Cílem je naučit klienta sestavit si aktivně jídelníček tak, aby přijímal optimální množství energie ve vhodné skladbě. Individuálně je také možná psychoterapie ve spolupráci s psychologem,“ doplňuje Moravcová.

Pokud máte zájem o Program řízené redukce hmotnosti, objednat se můžete na https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/klinika-telovychovneho-lekarstvi-a-kardiovaskularni-rehabilitace/jak-se-objednat.

(Zdroj: FN Ol)

Poslat nový komentář