Každý sedmý dospělý pije přes čáru

Každý sedmý dospělý pije přes čáru
ilustrační foto

ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí.

Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) Českou republiku ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litru čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litru u mužů a 6,1 litru u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard Kč ročně.

V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem. Závislost přitom není jediný možný problém. Málo se například ví, že nadměrné a pravidelné pití zvyšuje také riziko rakoviny, infarktu nebo psychických poruch. Léčba těchto onemocnění je následně extrémně nákladná, a ne vždy se žádoucím výsledkem.

Podle údajů BESIPu bylo v roce 2019 evidováno 4 627 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, tj. 4,3 % z celkového počtu. Zraněno nebo usmrceno při nich bylo přes 2 000 osob. „Celkově vykazují nehody v důsledku vlivu alkoholu téměř třikrát vyšší závažnost, než nehody, kde alkohol není přítomen,” komentuje statistiku Tomáš Neřold z Ministerstva dopravy ČR. (red)

Ilustrační foto: pixabay.com

Komentáře

Nějak se ti kriplové regulovat musí.

Poslat nový komentář