Na Hané se objevil drop velký. Vzácný pták je k vidění v okolí Tovačova

Na Hané se objevil drop velký. Vzácný pták je k vidění v okolí Tovačova
ilustrační foto

Drop velký se běžně vyskytuje v Rakousku. V okolí Tovačova se mladý samec zdržuje od loňského léta. Mohutný pták, který může dosáhnout váhy až 16 kilogramů a rozpětí křídel více než dvou metrů, se zde objevil zhruba po 15 letech.

Přerovští ornitologové o jeho výskytu informovali až nyní. Považují ho totiž za tak vzácný, že jej nechtěli vyplašit. „Drop se na střední Moravě vyskytuje od konce srpna, ale to, že tu přečkal i zimu, je zcela ojedinělé. Naposled zde byl viděn kolem roku 1995. Tehdy však kolem Henčlova a Troubek pouze proletěl, od té doby už ho tady nikdo neviděl,“ řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Hanou si pro zimní pobyt vybral zřejmě i díky velice mírné zimě. „V místech, kde se zdržuje, nejsou žádné velké rozlehlé lány, ale jsou tam menší pole s různými plodinami. Nachází tam stále nějakou potravu. I když zemědělci něco na podzim zaorali, přesunul se vedle a tam vždy nějaký ozim zůstal. Je tam pro něj příznivé zemědělské hospodaření,“ podotkl Šafránek.

Nejbližší hnízdiště dropa velkého jsou v Rakousku a Maďarsku, ale ojediněle hnízdí i na Slovensku.

Dva exempláře byly v loňském roce pozorovány na Novojičínsku. (ber)

Foto: MOS Přerov

Poslat nový komentář