Zámek v Čechách pod Kosířem čekají další změny. Přibude hotel i wellness

Zámek v Čechách pod Kosířem čekají další změny. Přibude hotel i wellness
Foto ber

Záměk v Čechách pod Kosířem se nedávno znovu otevřel veřejnosti. K zrekonstruovaným prostorám v prvním patře, kde je muzeum otce a syna Svěrákových a sály věnované rodu Silva Tarouca, přibudou další výstavní prostory. Chystá se i výstavba hotelu a wellness.

Zámek vlastní Olomoucký kraj od roku 2008. Do rekonstrukce objektu i zámeckého parku investoval zatím ve třech etapách už téměř 61 milionů korun. Čtvrtá etapa oprav za zhruba 14 a půl milionu právě probíhá. Zámek je spjat s významným portugalských rodem Silva – Tarouca. Působil tu také malíř Josef Mánes. Po roce 1949 byl objekt znárodněn a v letech 1953 až 2005 v něm sídlil dětský domov.

„Olomoucký kraj převzal zámek ve špatném stavu. Od plánované rekonstrukce za zhruba 250 milionů korun ale musel upustit a zvolit úspornější variantu oprav, které byly rozděleny do několika etap,“ řekl Radovan Rašťák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Jejich výsledkem je zrekonstruované první i druhé podlaží jižního a západního křídla zámku. Přibyla dvě parkoviště a nový kabát dostala také oranžerie či zámecký park s dominantou v podobě Červené věže.

Opravy zámku ale ještě nejsou u konce. V současnosti se rekonstruuje přízemí, kam olomoucké Vlastivědné muzeum umístí archeologický depozitář a bude tu i kavárna a výstavní síň. Zbývající část objektu se postupně změní v hotel s restaurací a wellness zónou. (ber)

Poslat nový komentář