Čarodějnice a ježibaby vymetly všechny kouty Prostějovska

Prostějovsko ovládl svátek čarodějnic.
Prostějovsko ovládl svátek čarodějnic.

Poslední dubnový víkend patřil rejům čarodějnic. Slétaly se na všechna místa prostějovského regionu – na návrší i do dolíků, do obcí i měst. Téměř všude se stal tento prastarý zvyk vítání jara ještě z dob pohanství oblíbenou zábavou dětí i dospělých. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc a s ní spojené pálení čarodějnic se stala v posledním desetiletí doslova mánií. 

Poslední dubnová noc je již neodmyslitelně spjata s čarodějnicemi. Adeptky magie se i letos slétly  na hanáckou rovinu a neminuly ani prostějovský region. Tento prastarý zvyk vítání jara pochází ještě z dob pohanství, zachoval se dodnes a stal se oblíbenou zábavou téměř všude. Na mnoha místech vzplály za soumraku velké ohně, při nichž si čarodějná pakáž vychutnávala opékané buřtíkové hnátky máčené ve speciálním lektvaru z bylin, hadích ocásků, pavoučích nožiček, myších chloupků a trusu netopýrů, který je zaručeným receptem na věčné mládí a křepčila kolem vatry. Čarodějnice měly svůj slet nejen ve všech obcích prostějovského regionu, ale také například přímo v Prostějově - v Mateřském centru Cipísek, v dětském oddělení knihovny, v mateřských školkách, prostě všude. 

„Pálení čarodějnic se ujalo a stalo se jednou z největších společenských akcí, na kterou se po dlouhé zimě všichni těší. Jsou to tradice našich předků, ale ani dnes nepostrádají svůj smysl,“ shodují se pořadatelé z různých spolků. Tradici pálení čarodějnic doprovází program pro děti i dospělé, takže si mohou užívat všichni dosytosti.   

(jap)

 

Poslat nový komentář