Víte o aleji, která si zaslouží nominaci?!

Víte o aleji, která si zaslouží nominaci?!
ilustrační foto alejroku.cz

Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, ulic, polních i lesních cest, parkových promenád a dalších cest. Většinu z nich odnepaměti lemují stromořadí. Aleje jsou svědectvím promyšleného komponování krajiny vlastníků panství, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí. Dodnes si lidé těchto přírodních dominant v krajině i městském prostředí váží. Jak dokládá anketa Alej roku - lidé si cení jejich krásy napříč ročními obdobími, staleté tradice, příběhů, přívětivého prostředí k odpočinku a procházkám, genia loci. 

Oblíbenou alej lze ocenit různým způsobem - jeden z nich nabízí již sedmý ročník ankety Alej roku, kterou již tradičně vyhlašuje spolek Arnika. Prestižní soutěž vznikla ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim v roce 2011 a od té doby se zde představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky.

Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje  staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí - anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí.

Anketa upozorňuje na význam alejí a stromořadí v tradiční krajině České republiky. Účastí v anketě lidé vyjadřují úctu ke stromům, vnímavost a vztah ke svému okolí, ke svému městu, obci a kraji. Současně je anketa vzkazem pro správce komunikací, představitele obcí a další subjekty, že lidem není zacházení se stromy lhostejné.

Jednoznačně největší počet nominovaných alejí přichází z Pardubického, Středočeského kraje, Jihočeského, Jihomoravského, Olomouckého a kraje Vysočina - Vysočina trůní i na celorepublikovému žebříčku jako kraj s největším počtem alejí v zemi.

 

A jaká bude vítězkou letos?

Oceněny jsou: vítězné aleje, autoři nominací, vyhlašují se krajské aleje roku a fotosoutěž o nejlepší fotografii. Vítězové se mohou těšit na unikátní a hodnotné ceny!

kategorie ankety ALEJ ROKU

1) ALEJ ROKU 2018 celostátní soutěž

2) ALEJ ROKU V REGIONU 2018 14 regionálních vítězek

3) FOTOSOUTĚŽ

hlavní výhry Alej roku: letenka balonem Lucky balon, publikace CzechTourism a Mladá fronta, vstupenky (Botanická zahrada Troja, Botanická zahrada PFUK, Flora Olomouc, Ostravské výstaviště), poukaz do výrobny čajů Sonnentor, kuchařka Vaříme podle Herbáře a bylinné sirupy Kitl

výhra fotosoutěž: fotoaparát a fototiskárny Canon, poukazy Fotoškoda

harmonogram ankety Alej roku 2018

Oficiální spuštění nominační fáze: 12.5. 2018

Ukončení nominační fáze: 31.10.2018

Zahájení hlasovací fáze: 6.11.2018

Ukončení hlasovací fáze: 4.1.2019

Oficiální vyhlášení výsledků: leden 2019

„Arnika  už léta usiluje o ochranu  alejí a stromořadí  kolem cest  po celé republice. Sestavujeme statistiky kácení a vysazování stromů, vyhlašujeme anketu Alej roku, natíráme vybraná stromořadí bezpečnostními reflexními pruhy, bojujeme za konkrétní aleje v ohrožení“, říká Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy. (red)

 

Komentáře

Alej hloupých,nafoukaných a arogantních politiků.Ta by měla vzniknout

Poslat nový komentář