Přijít o paměť může kdokoli, popisuje Dana

Přijít o paměť může kdokoli, popisuje Dana
ilustrační foto internet

Před časem prostějovská média zveřejnila výzvu policistů, kteří žádali o pomoc při ztotožnění mladé ženy. Ta mohla utrpět například náhlou ztrátu paměti. Myslíte, že se vám to stát nemůže? Případ paní Dany vás přesvědčí o opaku.

Začátkem prosince otřáslo částí naší republiky zemětřesení. Nejvíce zasáhlo Ostravsko, kde jej lidé nejprve považovali za důlní otřes. Zemětřesení ale zaznamenaly seismologické stanice po celé republice. „Ještě si pamatuji, že jsem v noci slyšela cinkat skleničky. Pak jsem se probrala na nemocničním lůžku, nevěděla jsem, kdo jsem, kde jsem, proč tam jsem, prostě nic,“ říká o nedávné zkušenosti paní Dana.

Prošla si nejrůznějšími vyšetřeními, včetně CT. Ta neodhalila žádnou závažnou nemoc a Daně se začala vracet paměť. Dcera jí řekla, že ji po návratu z noční směny našla sedět v kuchyni u stolu. Dana byla zmatená, mluvila z cesty a opakovala dokola stále stejné věty. Přivolaná záchranka Danu obratem převezla do nemocnice. Zhruba po dvou dnech už věděla všechno, znala své děti, věděla, kde pracuje. Jen o době před amnézií a pobytu v nemocnici dodnes nic neví.

Podle lékařů šlo o tranzitorní globální amnézii. Tento typ amnézie se vyznačuje přechodnou ztrátou schopnosti vytvářet nové vzpomínky. Primárně se objevuje ve středním a pozdějším věku a trvá minuty až hodiny. V průběhu této epizody je narušena schopnost vytvářet a vyvolávat vzpomínky, ale jedinec je při vědomí a všechny ostatní intelektuální funkce jsou zachovány. Po skončení epizody se plně obnovuje paměť a obvykle se již problém neopakuje.

„Doktoři mi řekli, že přesná příčina vzniku amnézie není jednoznačně určena. U mne ji pravděpodobně spustily seismologické otřesy, na které jsem velmi citlivá. K tomu se přidal stres, kterého jsem v předvánočním čase měla opravdu hodně. Mozek prostě vypnul, měl všeho dost, to zase říkám já,“ popisuje.

„Ty dva dny, kdy mi vypadlo myšlení, mě děsí. Děsí mne skutečnost, že se to stane znovu a už se mi nic nevrátí,“ dodává Dana. (ber)  

 

Poslat nový komentář