Anorexie není žádná nemoc, ale životní styl!?

Anorexie není žádná nemoc, ale životní styl!?
ilustrační foto internet

 

Kde jsou ty časy, kdy byly poněkud plnější tvary ideálem krásy? Čím větší zadek, břicho a prsa, tím byla žena atraktivnější. Dnešním světem hýbe úplně jiný trend – krásné lesklé vlasy, bronzová pleť a vyhublé tělo. Takové krásky vidíme denně na stranách časopisu, reklamách v podstatě všude, kam se podíváme, nás ženy navádí, abychom vypadali jako ony … ty vyzáblé, počítačem upravené krásky.

A právě z těchto vychrtlin si dnešní holky berou příklad. Začíná to kupováním předražených výrobků, které nás mají udělat „hezčí“, ale především začínáme držet drastické diety, cvičíme a ničíme svoje těla jen pro to, abychom splňovali dnešní ideál krásy. Proč tohle dělají? Odpověď je příliš jednoduchá, je to vlivem dnešního světa, ve kterém žijeme. Copak nechceme být všechny krásné a žádané? Každá se chce líbit.

Nebýt nejhubenější, mít pár kilo na víc, na tom přece není nic špatného. Ale pak to přijde. Přítel nám řekne: „Měla bys se sebou něco dělat“. Člověk pak přijde do hrozného tlaku a začne se nesnášet za to, jak vypadá. Chtěli se líbit svému okolí, tak začali s postupným omezováním mastných a nezdravých jídel, začali jíst převážně zeleninu a ovoce. Poté ji všichni chválili, jak moc zhubla, jak jí to teď sluší. Začne se jí líbit, jak se o ni najednou začínají všichni zajímat a jak jí každý pochvaluje. Chce být ještě lepší a krásnější.

Jsou už úplně vyhublé… připomínají spíše chodící mrtvoly, kostra obalená kůži. Pořád se sebou nejsou spokojené, pořád to není dokonalé. Ten problém ale není už v postavě, jde o problém v jejich hlavě, v jejich psychice. Už jen tyhle hesla pro anorektičky „Anorexie není žádná nemoc, ale životní styl!“ nebo „Raději budu mrtvá než tlustá!“ mluví sama za sebe.

Každá z nás má svou hlavu a musíme samy vědět, kdy je hubnutí na místě a kdy ne. Důležité je, že budeme samy sebou. Jinak do pekla zvaného mentální anorexie, nebo bulimie, ze které není už úniku a většinou končí smrtí, spadneme také. Možná bychom byly ty šťastné, ty z nás, které se nakonec vyléčí, avšak jen na povrchu, ale uvnitř nás to vždy zůstane. Mentální anorexie je psychická nemoc a taková se léčí velmi těžko…

 

Nikol Kohnová, studentka SOŠPO

Poslat nový komentář