Letní škola astronomie odhalí krásy noční oblohy

Letní škola astronomie odhalí krásy noční oblohy
ilustrační foto

V areálu Lidové hvězdárny bude v příštím týdnu rušno. V pondělí začíná týdenní, ryze prázdninové setkávání zájemců a nadšenců o sofistikovanější pozorování letní hvězdné oblohy. Škola nepředpokládá žádné předchozí znalosti astronomie, ani pozorovatelské zkušenosti. Je určena každému od deseti do sta let.

Zábavná letní škola astronomie se zaměří na krásy letní oblohy.  Účastníci týdenního pozorování mají jediný úkol a to náležitě se pro „studium“ vybavit.

„Studenti potřebují červeně svítící baterku, postačí jakákoli baterka potažená červeným celofánem, červená LED a podobně. Dál se neobejdou bez sešitu A4 s tvrdými deskami, tužky, co nejpřesněji nastavených hodinek, teplého oblečení – pominou-li současná vedra, jídla a termosky s tekutinami. S blížící se půlnocí bývají projevy hladu nejhlasitější,“ usmívá se vedoucí astronomického oddělení Muzea Prostějovska Jiří Prudký.  Lidé své vybavení mohou doplnit také o jakékoliv dalekohledy, mapky hvězdného nebe a další astronomické pomůcky, které mají doma k dispozici.

„Zahajujeme vždy ve stejný čas, tedy v půl deváté večer, končíme v půl jedenácté,“ doplnil Prudký. K vidění budou také výstavy a expozice, které jsou přístupné na začátku astronomických pozorování. Za stokorunu je k dispozici zajímavý program. Pondělí přinese noc s maximem meteorického roje Perseidů, v úterý se lidé dovědí informace o souhvězdích, prozkoumají otočnou mapu hvězdné oblohy, uvidí počítačové simulace, glóbusy a za bezoblačného nebe je čeká noční pozorovatelské praktikum. Další dva dny je na programu teorie o slunci a měsíci. Pátečním tématem bude Saturn – jedna z planet typu Jupitera a sobotní program pak vysvětlí princip a typy dalekohledů. Vše prováže pozorování oblohy. (red)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář