Psycholožka Prekopová v Prostějově o rodinných vztazích

Jiřina Prekopová. Foto archiv
Jiřina Prekopová. Foto archiv

Mateřské centrum Cipísek Prostějov připravilo na středu 25. dubna besedu s kmotrou MC - psycholožkou a prostějovskou rodačkou Jiřinou Prekopovou. V Evropě uznávaná odbornice v oblasti psychologie a rodinné terapie představí své nové poznatky veřejnosti od 18 hodin v přednáškovém sále Národního domu. 

Tématem besedy nazvané Škola lásky v rodině je pozitivní výchova bez fyzických trestů založená na důvěře a respektu všech členů rodiny. Doktorka Prekopová je téměř dvaaosmdesátiletá dáma, přesto je neskutečně vitální. Kromě terapie pevného objetí propaguje v posledních letech právě projekt Škola lásky v rodině. „Základem každé rodiny jsou správně fungující vztahy. Mezi partnery, mezi rodiči a dětmi i mezi prarodiči. Procházíme krizí v lidských vztazích, neustále stoupá rozvodovost, závislost na drogách a dětská kriminalita. Příčinou toho všeho jsou narušené vztahy v rodině,“ tvrdí Jiřina Prekopová. „Lidé se musí naučit milovat a vážit si sami sebe. Pak budou milovat a vážit si i lidí kolem. Protože ten, kdo se cítí být milován, nebojí se říci sobě i druhým pravdu, komunikovat, řešit a vyřešit problémy s nadhledem. To je podstata partnerského i rodičovského vztahu,“ upřesnila. 

Jiřina Prekopová je prostějovskou rodačkou, v Olomouci a později v Mnichově vystudovala psychologii, filosofii a pedagogiku. Kvůli svým protikomunistickým názorům se však svému poslání nesměla věnovat. Nějaký čas působila mimo jiné i v prostějovském divadle. Nakonec v roce 1970 opustila tehdejší Československo a nový domov našla se svým manželem v Německu. Pracovala v diagnostickém a terapeutickém centru pro lidi postižené autismem, kde se poprvé setkala s metodou pevného objetí. Dlouholetou praxí a neustálým studiem rozvinula Jiřina Prekopová metodu, která ji zaujala v publikovaném díle americké psycholožky Marthy Welch. Se svou terapií pevného objetí slavila úspěchy nejen v Německu, kde nyní žije, ale také po celé Evropě i ve světě. Cílem této metody je obnova lásky v rodinných vztazích. 

Jiřina Prekopová napsala řadu odborných článků a knih, které byly přeloženy do dvacítky světových  jazyků a staly se bestsellery. V Čechách vyšly například  knihy Malý tyran, Neklidné děti, Děti jsou hosté, kteří hledají cestu, Když dítě nechce spát a Prvorozené dítě.    

(jap)

Středa, Duben 25, 2012 - 18:00

Poslat nový komentář