Nostalgická vzpomínka na kosu

Olga Katolická

Narodila se 30. 9. 1951 v Prostějově, po vyučení dálkově vystudovala ekonomickou školu a nastoupila do OP Prostějov, nejprve jako sekretářka ředitele závodu 11, posléze jako pracovnice propagačního oddělení na úseku závodního rozhlasu a závodních novin. V roce 1976 přešla do Městského kulturního střediska jako redaktorka rozhlasu po drátě. Od roku 1984 pracovala v OD PRIOR, nejprve na úseku obchodní politiky, posléze jako vedoucí propagace a obchodní politiky. Od roku 1991 se vrátila k novinařině a nastoupila do redakce Prostějovského týdne. Zde na pozicích redaktor, editor a následně šéfredaktor pracovala až do konce roku 2006. V té době vážně onemocněla, po operaci zhoubného nádoru se podrobila léčbě a od počátku roku 2008 je v řádném starobním důchodu. Je vdaná a má tři dospělé syny.

Časy se mění. Je tomu už bezmála dvacet let, co se tehdejší starosta Jan Šverdík nemohl dívat na skoro metr vysokou trávu za automotoklubem v Bulharské ulici, vzal kosu a šel ji vlastnoručně posekat.

 

Dnes mě sekáči budí ráno div ne každý měsíc, a berou to pěkně od podlahy. Jako předvoj jdou dva se strunovými sekačkami, objedou kdejaký keřík či stojan a navíc odmetou trávu z chodníku. Za nimi pak jede těžší technika, a tak trávník v parčíku před naším domem nemá šanci přerůst. Fakt ale je, že o takové technice se před dvaceti lety panu Šverdíkovi ani nezdálo.

 

Na jeho tichou kosu jsem však vzpomínala zrovna nedávno. Mezi sobotní ranní tradice naší rodiny patří návštěva tržnice a posezení někde na náměstí. Už dvě sobotní ranní siesty mi zde znepříjemnily sekačky a vysavače trávy. Chválím péči o střed města, ale skutečně by se to nedalo zvládnout během pracovního týdne? Když už pominu touhu po sobotním klidu, není práce ve dnech pracovního klidu dražší?

 

Olga Katolická